2026 წელს საქართველოს საავიაციო ბაზარზე ერთდროულად სამი ახალი ავიაკომპანია შემოვა. მარტიდან ივნისამდე ქვეყანაში ფრენებს დაიწყებენ Etihad Airways, Condor Airlines და ნორვეგიის მსხვილი სკანდინავიური გადამზიდავი. ამის შესახებ მთავრობის ეკონომიკურ ბლოკში განაცხადეს და აღნიშნეს, რომ მარშრუტების ქსელის გაფართოება მგზავრების გადაყვანის სტაბილური ზრდის ფონზე ხდება.
ყველაზე მასშტაბურ შემოსვლას გეგმავს არაბთა გაერთიანებული საამიროების ეროვნული ავიაკომპანია Etihad Airways. 2026 წლის 1-ლი მარტიდან კომპანია აპირებს რეისების დაწყებას მარშრუტზე აბუ-დაბი - თბილისი - აბუ-დაბი, კვირაში 14-მდე სიხშირით. გერმანული Condor Airlines საქართველოში 15 ივნისიდან დაბრუნდება და ფრანკფურტსა და თბილისს შორის რეგულარულ პირდაპირ მიმოსვლას გახსნის. გარდა ამისა, 27 ივნისიდან დაიწყება პირდაპირი რეისები თბილისიდან კოპენჰაგენში, რომლებიც კვირაში ორჯერ შესრულდება.
საერთაშორისო მიმართულებების გაფართოებას სტატისტიკა ამყარებს: 2025 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოს აეროპორტებმა დაახლოებით 7,9 მილიონი მგზავრი მოემსახურა, რაც 14%-ით მეტია გასული წლის მაჩვენებელზე. ბაზრის ლიდერად რჩება Wizz Air 17%-იანი წილით, მას მოსდევს Georgian Airways 8%-ით, ასევე Pegasus და Turkish Airlines, რომელთაგან თითოეული დაახლოებით 7%-ს იკავებს. ახალ გადამზიდავებს შეუძლიათ მნიშვნელოვნად გაზარდონ კონკურენცია და გაზარდონ ავიაგადაფრენების ხელმისაწვდომობა 2026 წელს.

In 2026, three new airlines will enter the Georgian aviation market. From March to June, Etihad Airways, Condor Airlines, and a major Scandinavian carrier from Norway will begin flights to the country. This was announced by the government's economic bloc, noting that the expansion of the route network is occurring against the backdrop of sustained growth in passenger traffic.
The most significant entry is planned by the UAE's national airline, Etihad Airways. From March 1, 2026, the company intends to launch flights on the Abu Dhabi - Tbilisi - Abu Dhabi route with a frequency of up to 14 flights per week. German airline Condor Airlines will return to Georgia on June 15, opening a regular direct connection between Frankfurt and Tbilisi. In addition, direct flights from Tbilisi to Copenhagen will start on June 27, operating twice a week.
The expansion of international routes is supported by statistics: in January-November 2025, Georgian airports served approximately 7.9 million passengers, which is 14% more than the previous year. The market leader remains Wizz Air with a 17% share, followed by Georgian Airways with 8%, and Pegasus and Turkish Airlines, each holding about 7%. The new carriers could significantly increase competition and improve the accessibility of air travel in 2026.