საქართველოს აეროპორტები რეკორდებს ხსნის: მგზავრთნაკადმა 8 მილიონ ადამიანს გადააჭარბა
საქართველოს აეროპორტებმა 2025 წლის 11 თვეში დაახლოებით 8 მილიონ მგზავრს მოემსახურა, რაც დარგის ისტორიაში სარეკორდო მაჩვენებელია. ამის შესახებ ქვეყნის ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ, თამარ იოსელიანმა განაცხადა. მისი თქმით, ზრდა ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებით დაფიქსირდა - მგზავრთნაკადის, ავიარეისების რაოდენობისა და საერთაშორისო სატვირთო გადაზიდვების.
იოსელიანმა აღნიშნა, რომ ავიარეისების რაოდენობა 18%-ით გაიზარდა, რაც ასევე უპრეცედენტო შედეგია. ხელისუფლება თანმიმდევრულად ავითარებს საავიაციო ინფრასტრუქტურას, ზრდის აეროპორტების მუშაობის ეფექტურობას და ნერგავს ახალ სერვისებს, რაც პირდაპირ აისახება მაჩვენებლების დინამიკაზე. პარალელურად, დაფიქსირდა საავიაციო ტვირთების მკვეთრი ზრდა - დაახლოებით 50%-ით გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
მინისტრის მოადგილის თქმით, 2025 წლის 11 თვის სტატისტიკა ნათლად აჩვენებს საერთაშორისო ტურისტების მაღალ ინტერესს საქართველოს მიმართ, ასევე ქვეყნის მზარდ როლს საერთაშორისო საავიაციო გადაზიდვების სისტემაში. ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ დადებითი დინამიკა მომავალშიც შენარჩუნდება და გააძლიერებს საქართველოს პოზიციებს, როგორც რეგიონული სატრანსპორტო და ტურისტული ჰაბი.

Growth in flights and cargo transportation confirms high interest in the country and its transit role
Georgian airports served approximately 8 million passengers in the 11 months of 2025, which is a record figure for the entire industry. This was announced by the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of the country, Tamar Ioseliani. According to her, growth was recorded in several areas at once - passenger traffic, the number of flights and international cargo transportation.
Ioseliani noted that the number of flights increased by 18%, which is also an unprecedented result. The authorities are consistently developing aviation infrastructure, increasing the efficiency of airports and introducing new services, which is directly reflected in the dynamics of indicators. At the same time, a sharp increase in air cargo transportation was recorded - approximately 50% compared to last year.
According to the Deputy Minister, the statistics for the 11 months of 2025 clearly demonstrate the high interest of international tourists in Georgia, as well as the country's increasing role in the international air transportation system. The authorities expect that the positive dynamics will continue in the future, strengthening Georgia's position as a regional transport and tourist hub.