საქართველოს აეროპორტები რეკორდებს ხსნის: მგზავრთნაკადმა 8 მილიონ ადამიანს გადააჭარბა
საქართველოს აეროპორტებმა 2025 წლის 11 თვეში დაახლოებით 8 მილიონ მგზავრს მოემსახურა, რაც დარგის ისტორიაში სარეკორდო მაჩვენებელია. ამის შესახებ ქვეყნის ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ, თამარ იოსელიანმა განაცხადა. მისი თქმით, ზრდა ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებით დაფიქსირდა - მგზავრთნაკადის, ავიარეისების რაოდენობისა და საერთაშორისო სატვირთო გადაზიდვების.
იოსელიანმა აღნიშნა, რომ ავიარეისების რაოდენობა 18%-ით გაიზარდა, რაც ასევე უპრეცედენტო შედეგია. ხელისუფლება თანმიმდევრულად ავითარებს საავიაციო ინფრასტრუქტურას, ზრდის აეროპორტების მუშაობის ეფექტურობას და ნერგავს ახალ სერვისებს, რაც პირდაპირ აისახება მაჩვენებლების დინამიკაზე. პარალელურად, დაფიქსირდა საავიაციო ტვირთების მკვეთრი ზრდა - დაახლოებით 50%-ით გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
მინისტრის მოადგილის თქმით, 2025 წლის 11 თვის სტატისტიკა ნათლად აჩვენებს საერთაშორისო ტურისტების მაღალ ინტერესს საქართველოს მიმართ, ასევე ქვეყნის მზარდ როლს საერთაშორისო საავიაციო გადაზიდვების სისტემაში. ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ დადებითი დინამიკა მომავალშიც შენარჩუნდება და გააძლიერებს საქართველოს პოზიციებს, როგორც რეგიონული სატრანსპორტო და ტურისტული ჰაბი.

Аэропорты Грузии бьют рекорды: пассажиропоток превысил 8 млн человек
Аэропорты Грузии за 11 месяцев 2025 года обслужили около 8 млн пассажиров, что стало рекордным показателем за всю историю отрасли. Об этом заявила заместитель министра экономики и устойчивого развития страны Тамар Иоселиани. По ее словам, рост зафиксирован сразу по нескольким направлениям — пассажиропотоку, количеству авиарейсов и международным грузовым перевозкам.
Иоселиани отметила, что количество авиарейсов увеличилось на 18%, что также является беспрецедентным результатом. Власти последовательно развивают авиационную инфраструктуру, повышают эффективность работы аэропортов и внедряют новые сервисы, что напрямую отражается на динамике показателей. Параллельно зафиксирован резкий рост авиационных грузоперевозок — примерно на 50% по сравнению с прошлым годом.
По словам замминистра, статистика за 11 месяцев 2025 года наглядно демонстрирует высокий интерес международных туристов к Грузии, а также усиливающуюся роль страны в системе международных авиационных перевозок. Власти рассчитывают, что положительная динамика сохранится и в дальнейшем, укрепляя позиции Грузии как регионального транспортного и туристического хаба.