რუსეთისკენ მიმავალი გზის უმნიშვნელოვანესი მონაკვეთი ოთხზოლიანი გახდება
საქართველოს ხელისუფლებამ გამოაცხადა რუსეთის საზღვრისკენ მიმავალი მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის ავტომაგისტრალის კიდევ ერთი მონაკვეთის მოდერნიზაციის გეგმები, რომელიც ცნობილია, როგორც საქართველოს სამხედრო გზა. საუბარია 27 კმ-იან მონაკვეთზე, რომელიც მდებარეობს ციცამურიდან ჟინვალამდე, რომელიც ახალი პროექტის ფარგლებში სრულად რეკონსტრუირდება და გადაკეთდება თანამედროვე ოთხზოლიან მაგისტრალად.
ამ მონაკვეთზე სამუშაოების დროს იგეგმება 16 ხიდის მშენებლობა, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის გზის უსაფრთხოებასა და გამტარუნარიანობას. მოდერნიზაციის დასრულების შემდეგ, მოძრაობის სავარაუდო სიჩქარე 120 კმ/სთ-ს მიაღწევს, ხოლო მონაკვეთის გადაკვეთის დრო დაახლოებით 15 წუთამდე შემცირდება. საპროექტო დოკუმენტაცია უკვე გადაეცა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს, რაც მშენებლობის დაწყებამდე ერთ-ერთი სავალდებულო ეტაპია.
პარალელურად, საქართველოში გრძელდება საქართველოს სამხედრო გზაზე კიდევ ერთი მასშტაბური პროექტის განხორციელება - 24 კილომეტრიანი კობი-კვესეთის მონაკვეთის მშენებლობა, რომლის ღირებულება 1,2 მილიარდი ლარია და დასრულება 2028 წლისთვის იგეგმება. იქ, სხვა საკითხებთან ერთად, შენდება ქვეყანაში ყველაზე გრძელი 466-მეტრიანი თაღოვანი ხიდი. მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის ავტომაგისტრალი რჩება ერთადერთ სახმელეთო მარშრუტად, რომელიც საქართველოსა და სომხეთს რუსეთთან აკავშირებს, ხოლო გამშვები პუნქტი "ზემო ლარსი“ ერთადერთია რუსეთ-საქართველოს საზღვარზე.

The most important road section to Russia will become four-lane
The Georgian authorities have announced plans to modernize another section of the Mtskheta-Stepantsminda-Lars highway, leading to the border with Russia and known as the Georgian Military Road. This concerns a 27 km section from Tsitsamuri to Jinvali, which will be completely reconstructed and transformed into a modern four-lane highway as part of the new project.
During the work on this section, it is planned to build 16 bridges, which will significantly increase the safety and capacity of the road. After the modernization is completed, the estimated speed will reach 120 km/h, and the travel time will be reduced to approximately 15 minutes. The project documentation has already been submitted to the Department of Environmental Supervision, which is one of the mandatory steps before the start of construction.
In parallel, Georgia continues to implement another large-scale project on the Georgian Military Road - the construction of a 24-kilometer Kobi-Kvesheti section worth 1.2 billion lari, which is scheduled for completion in 2028. The country's longest 466-meter arched bridge is being built there, among other things. The Mtskheta-Stepantsminda-Lars highway remains the only land route connecting Georgia and Armenia with Russia, and the Upper Lars checkpoint is the only one on the Russian-Georgian border.