ბაქო-თბილისი-ყარსის ისტორიული მაგისტრალი გახსნისთვის მზადდება
საქართველოს ხელისუფლებამ ბაქო-თბილისი-ყარსის საერთაშორისო სარკინიგზო მარშრუტის ამოქმედების შესახებ განაცხადა. მოსალოდნელია, რომ ხაზის საზეიმო გახსნა უახლოეს მომავალში გაიმართება და მთელი რეგიონისთვის მნიშვნელოვანი მოვლენა გახდება. ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტი სტრატეგიულ მნიშვნელობას ატარებს არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ აზერბაიჯანისა და თურქეთისთვისაც, რაც აძლიერებს სატრანსპორტო და ეკონომიკურ კავშირებს ქვეყნებს შორის. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საუბარია ისტორიულ სარკინიგზო ხაზზე, რომელმაც საკვანძო როლი უნდა შეასრულოს რეგიონული ლოგისტიკური მარშრუტების განვითარებაში.
პარალელურად, საქართველო თავისი სატრანზიტო ფუნქციის გაძლიერებას აპირებს. უახლოეს წლებში კომპანია "საქართველოს რკინიგზის“ განვითარებაში დაახლოებით 1 მილიარდი ლარის, ანუ 370 მილიონი დოლარის ინვესტიცია იგეგმება. მანამდე თბილისში აცხადებდნენ, რომ 2026 წლის დასაწყისისთვის ბაქო-თბილისი-ყარსის მარშრუტის გამტარუნარიანობა შესაძლოა 3-ჯერ გაიზარდოს.

Georgia expects to strengthen its transit role and invest $370 million in railways
The Georgian authorities have announced the imminent launch of the Baku-Tbilisi-Kars international railway route. The grand opening of the line is expected to take place in the near future and will be a landmark event for the entire region, according to Georgian Economy Minister Mariam Kvrivishvili.
According to her, the Baku-Tbilisi-Kars project is of strategic importance not only for Georgia, but also for Azerbaijan and Turkey, strengthening transport and economic ties between the countries. The Minister stressed that this is a historical railway line, which should play a key role in the development of regional logistics routes.
In parallel, Georgia intends to strengthen its transit function. In the coming years, it is planned to invest about 1 billion GEL, or $370 million, in the development of the Georgian Railways company. Earlier, Tbilisi reported that by the beginning of 2026, the capacity of the Baku-Tbilisi-Kars route could be increased by 3 times.