ბაქო-თბილისი-ყარსის ისტორიული მაგისტრალი გახსნისთვის მზადდება
საქართველოს ხელისუფლებამ ბაქო-თბილისი-ყარსის საერთაშორისო სარკინიგზო მარშრუტის ამოქმედების შესახებ განაცხადა. მოსალოდნელია, რომ ხაზის საზეიმო გახსნა უახლოეს მომავალში გაიმართება და მთელი რეგიონისთვის მნიშვნელოვანი მოვლენა გახდება. ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტი სტრატეგიულ მნიშვნელობას ატარებს არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ აზერბაიჯანისა და თურქეთისთვისაც, რაც აძლიერებს სატრანსპორტო და ეკონომიკურ კავშირებს ქვეყნებს შორის. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საუბარია ისტორიულ სარკინიგზო ხაზზე, რომელმაც საკვანძო როლი უნდა შეასრულოს რეგიონული ლოგისტიკური მარშრუტების განვითარებაში.
პარალელურად, საქართველო თავისი სატრანზიტო ფუნქციის გაძლიერებას აპირებს. უახლოეს წლებში კომპანია "საქართველოს რკინიგზის“ განვითარებაში დაახლოებით 1 მილიარდი ლარის, ანუ 370 მილიონი დოლარის ინვესტიცია იგეგმება. მანამდე თბილისში აცხადებდნენ, რომ 2026 წლის დასაწყისისთვის ბაქო-თბილისი-ყარსის მარშრუტის გამტარუნარიანობა შესაძლოა 3-ჯერ გაიზარდოს.

Грузия рассчитывает усилить транзитную роль и вложить $370 млн в железные дороги
Власти Грузии объявили о скором запуске международного железнодорожного маршрута Баку—Тбилиси—Карс. Ожидается, что торжественное открытие линии состоится в ближайшее время и станет знаковым событием для всего региона. Об этом сообщила министр экономики Грузии Мариам Квривишвили.
По ее словам, проект Баку—Тбилиси—Карс имеет стратегическое значение не только для Грузии, но и для Азербайджана и Турции, укрепляя транспортные и экономические связи между странами. Министр подчеркнула, что речь идет об исторической железнодорожной ветке, которая должна сыграть ключевую роль в развитии региональных логистических маршрутов.
Параллельно Грузия намерена усилить свою транзитную функцию. В ближайшие годы в развитие компании «Грузинские железные дороги» планируется инвестировать около 1 млрд лари, или $370 млн. Ранее в Тбилиси сообщали, что уже к началу 2026 года пропускная способность маршрута Баку—Тбилиси—Карс может быть увеличена в 3 раза.