საქართველოს აეროპორტებმა მაქსიმუმს მიაღწიეს: მგზავრთნაკადი და რეისები რეკორდულად განახლდა
2025 წლის იანვარ-ნოემბრის შედეგებით, საქართველოს აეროპორტებმა მგზავრებისა და ავიარეისების რაოდენობის რეკორდული მაჩვენებლები დააფიქსირეს. ქვეყნის ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, 11 თვის განმავლობაში საჰაერო ნავსადგურებმა თითქმის 7,9 მილიონ მგზავრს მოემსახურა, რაც 14%-ით მეტია გასული წლის მაჩვენებელზე. შესრულებული რეისების რაოდენობა კიდევ უფრო შესამჩნევად გაიზარდა - 18%-ით, 35 105-მდე.
ქვეყნის უდიდეს ჰაბად თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი რჩება, რომლის გავლით საანგარიშო პერიოდში 4 981 865 მგზავრმა გაიარა, ზრდამ კი წლიურ გამოხატულებაში 13% შეადგინა. ქუთაისის აეროპორტის მგზავრთნაკადი 7%-ით გაიზარდა და 1 692 513 ადამიანი შეადგინა. ყველაზე დინამიური ზრდა ბათუმის აეროპორტმა აჩვენა - პლუს 30%, 1 165 767 მგზავრამდე.
რეკორდული აღმოჩნდა სატვირთო ავიაგადაზიდვების სეგმენტიც. იანვარ-ნოემბერში საჰაერო ტრანსპორტით თითქმის 40 ათასი ტონა ტვირთი გადაიზიდა, რაც 49%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობით ბაზრის ლიდერად Wizz Air რჩება 17%-იანი წილით და 1,3 მილიონზე მეტი კლიენტით, მას მოსდევს Georgian Airways (8%), ასევე Pegasus და Turkish Airlines, თითოეული 7%-იანი წილით.

Georgian Airports Soar to New Heights: Passenger Traffic and Flights Break Records
In the first eleven months of 2025, Georgian airports recorded record-breaking figures for passenger numbers and flights. According to the Ministry of Economy of the country, the airports served almost 7.9 million passengers in 11 months, which is 14% more than the previous year. The number of flights operated increased even more significantly, by 18%, to 35,105.
Tbilisi International Airport remains the country's largest hub, handling 4,981,865 passengers during the reporting period, a 13% increase year-on-year. Passenger traffic at Kutaisi Airport increased by 7% to 1,692,513 people. Batumi Airport showed the most dynamic increase, up 30% to 1,165,767 passengers.
The air cargo transportation segment also reached a record high. In January-November, almost 40,000 tons of cargo were transported by air, which is 49% more than in the same period last year. Wizz Air remains the market leader in terms of the number of passengers carried, with a share of 17% and more than 1.3 million customers, followed by Georgian Airways (8%), as well as Pegasus and Turkish Airlines, each with a share of 7%.