საუკუნის მშენებლობა ჭიანურდება: რთული გვირაბები, უნიკალური თაღოვანი ხიდი და გზის ყველაზე ძვირადღირებული მონაკვეთი ჯერ მზად არ არის
მთავარი სამთო გზა კვეთე-კობი ფერხდება: გახსნა 2028 წელს გადაიდო
საპარლამენტო მოსმენების დროს საქართველოს ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ, მზია გიორგობიანმა განაცხადა, რომ სტრატეგიული 23-კილომეტრიანი გზის, კვეთე-კობის მშენებლობა მხოლოდ 2028 წელს დასრულდება. ეს ნიშნავს ვადების გადატანას, რადგან ოქტომბერში ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე დეპუტატებს არწმუნებდა, რომ პროექტი 2027 წელს მზად იქნებოდა.
პროექტი ორ დიდ ეტაპად იყოფა. პირველი - 9-კილომეტრიანი გვირაბი და მისი ევაკუაციის დუბლიორი, რომელთა მშენებლობა უკვე დასრულებულია. ამჟამად მიმდინარეობს შიდა სამუშაოები: მოპირკეთების, ვენტილაციის და საინჟინრო სისტემების მონტაჟი. ეს მონაკვეთი ყველაზე ძვირია: მისი ღირებულება 902 მილიონ ლარს აღწევს, კონტრაქტორი კი არის China Railway Tunnel Group Co.
მეორე ეტაპი - 12,7 კმ სიგრძის მისასვლელი გზაა, რომელიც მოიცავს 5 ხიდს და 4 გვირაბს, ასევე კიდევ ერთი ხიდის რეკონსტრუქციას. სამუშაოებს ასრულებს China Railway 23rd Bureau Group Co. აქ არის პროექტის ყველაზე შრომატევადი ნაწილი: გვირაბები, რომელთა სიგრძე 194-დან 1541 მეტრამდეა და უნიკალური თაღოვანი ხიდი, რომლის სიგრძე 426 მეტრია და რომელიც მთელი ტრასის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ ელემენტად ითვლება. ამ მონაკვეთის ღირებულება 317 მილიონი ლარია.
გიორგობიანის თქმით, მეორე ეტაპზე სამშენებლო სამუშაოების მნიშვნელოვანი ნაწილი ჯერ კიდევ გრძელდება. მან ასევე აღნიშნა, რომ გუდაურისკენ მიმავალი გზის გახსნა შესაძლოა უკვე მომავალ წელს მოხდეს, რადგან ეს მონაკვეთი იმავე პროექტის ფარგლებში შენდება. სულ პროექტი მოიცავს 5 გვირაბს და 5 ხიდს.
ტრასის მშენებლობა ფინანსდება აზიის განვითარების ბანკის (415 მილიონი დოლარი) და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (60 მილიონი დოლარი) მიერ. კვეთე-კობი რეგიონის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საგზაო პროექტად ითვლება - მან უნდა გააუმჯობესოს სატრანსპორტო კავშირი საქართველოს სამხედრო გზაზე და შეამციროს დატვირთვა პრობლემურ მონაკვეთებზე ზამთრის პერიოდში.

During a parliamentary hearing, Georgian Deputy Minister of Infrastructure Mzia Giorgobiani announced that the construction of the strategic 23-kilometer Kvesheti-Kobi road will be completed only in 2028. This means a postponement, as in October, Minister of Infrastructure Revaz Sohadze assured deputies that the project would be ready in 2027.
The project is divided into two major stages. The first is a 9-kilometer tunnel and its evacuation backup, the construction of which has already been completed. Internal works are currently underway: installation of cladding, ventilation, and engineering systems. This section is the most expensive: its cost reaches 902 million GEL, the contractor is China Railway Tunnel Group Co.
The second stage is a 12.7 km access road, including 5 bridges and 4 tunnels, as well as the reconstruction of another bridge. The work is being carried out by China Railway 23rd Bureau Group Co. The most labor-intensive part of the project is concentrated here: tunnels ranging from 194 to 1541 meters in length and a unique arch bridge 426 meters long, which is considered one of the most complex elements of the entire route. The cost of this section is 317 million GEL.
According to Giorgobiani, a significant part of the construction work on the second stage is still ongoing. She also noted that the road to Gudauri may open as early as next year, as this section is being built as part of the same project. In total, the project includes 5 tunnels and 5 bridges.
The construction of the highway is financed by the Asian Development Bank ($415 million) and the EBRD ($60 million). Kvesheti-Kobi is considered one of the most significant road projects in the region - it should improve transport links on the Georgian Military Road and reduce the load on problematic sections in winter.