საქართველოში 1 სექტემბრიდან ამოქმედდა ახალი წესები 60 წელზე უფროსი ასაკის კლიენტების ფინანსური თაღლითობისგან დასაცავად. ბანკებს შეეძლებათ დროებით შეაჩერონ ან უარყონ 500 ლარზე მეტი ღირებულების ბარათის ოპერაციები, თუ ისინი დაკავშირებულია კრიპტოვალუტებთან, FOREX-თან, ინვესტიციებთან, ონლაინ ვაჭრობასთან ან აზარტულ თამაშებთან.
შეზღუდვები გავრცელდება არა მხოლოდ მსხვილ გადახდებზე. ბანკს ასევე შეეძლება შეაჩეროს ოპერაცია, თუ ის უჩვეულოდ მოეჩვენება კლიენტის ჩვეული ხარჯებისა და ფინანსური ქცევის გათვალისწინებით.
გადახდის შეჩერების შემთხვევაში, ბანკმა უნდა დაუკავშირდეს კლიენტს, გააფრთხილოს იგი შესაძლო რისკების შესახებ და დაეხმაროს ოპერაციის შეფასებაში. ამის შემდეგ კლიენტს ექნება 48 საათი, რათა დაადასტუროს თავისი გადაწყვეტილება და დაუშვას ტრანზაქციის განხორციელება.
პირველ ეტაპზე ახალი მოთხოვნები ეხება მხოლოდ საბანკო ბარათებით განხორციელებულ ოპერაციებს.
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 60 წელზე უფროსი ასაკის კლიენტების დაცვის გაძლიერების გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ აპრილში მიიღო. მომხმარებლის ავთენტიფიკაციისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესებში შესაბამისი ცვლილებები შევიდა NBG-ის პრეზიდენტის, Natia Turnava-ს ბრძანებით.
სიახლეების მთავარი მიზანია დაუცველი კატეგორიის კლიენტების დაცვა თაღლითური სქემებისგან, რომლებშიც ხანდაზმული ადამიანები შეიძლება დაარწმუნონ ფულის გადარიცხვაში საეჭვო საინვესტიციო, კრიპტოვალუტის ან სათამაშო პლატფორმებზე.

New rules to protect clients over 60 from financial fraud came into force in Georgia on September 1. Banks will be able to temporarily suspend or reject card transactions exceeding ₾500 if they are related to cryptocurrencies, FOREX, investments, online trading, or gambling.
The restrictions will apply not only to large payments. The bank will also be able to stop a transaction if it seems unusual given the client's usual expenses and financial behavior.
If a payment is suspended, the bank must contact the client, warn them about possible risks, and help them evaluate the transaction. After that, the client will have 48 hours to confirm their decision and authorize the transaction.
At the first stage, the new requirements apply only to bank card operations.
The National Bank of Georgia decided to strengthen the protection of clients over 60 back in April. Relevant changes to the rules for user authentication and consumer protection were introduced by decree of NBG President Natia Turnava.
The main goal of the innovations is to protect a vulnerable category of clients from fraudulent schemes in which elderly people may be persuaded to transfer money to dubious investment, cryptocurrency, or gaming platforms.