საქართველოში 1 სექტემბრიდან ამოქმედდა ახალი წესები 60 წელზე უფროსი ასაკის კლიენტების ფინანსური თაღლითობისგან დასაცავად. ბანკებს შეეძლებათ დროებით შეაჩერონ ან უარყონ 500 ლარზე მეტი ღირებულების ბარათის ოპერაციები, თუ ისინი დაკავშირებულია კრიპტოვალუტებთან, FOREX-თან, ინვესტიციებთან, ონლაინ ვაჭრობასთან ან აზარტულ თამაშებთან.
შეზღუდვები გავრცელდება არა მხოლოდ მსხვილ გადახდებზე. ბანკს ასევე შეეძლება შეაჩეროს ოპერაცია, თუ ის უჩვეულოდ მოეჩვენება კლიენტის ჩვეული ხარჯებისა და ფინანსური ქცევის გათვალისწინებით.
გადახდის შეჩერების შემთხვევაში, ბანკმა უნდა დაუკავშირდეს კლიენტს, გააფრთხილოს იგი შესაძლო რისკების შესახებ და დაეხმაროს ოპერაციის შეფასებაში. ამის შემდეგ კლიენტს ექნება 48 საათი, რათა დაადასტუროს თავისი გადაწყვეტილება და დაუშვას ტრანზაქციის განხორციელება.
პირველ ეტაპზე ახალი მოთხოვნები ეხება მხოლოდ საბანკო ბარათებით განხორციელებულ ოპერაციებს.
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 60 წელზე უფროსი ასაკის კლიენტების დაცვის გაძლიერების გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ აპრილში მიიღო. მომხმარებლის ავთენტიფიკაციისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის წესებში შესაბამისი ცვლილებები შევიდა NBG-ის პრეზიდენტის, Natia Turnava-ს ბრძანებით.
სიახლეების მთავარი მიზანია დაუცველი კატეგორიის კლიენტების დაცვა თაღლითური სქემებისგან, რომლებშიც ხანდაზმული ადამიანები შეიძლება დაარწმუნონ ფულის გადარიცხვაში საეჭვო საინვესტიციო, კრიპტოვალუტის ან სათამაშო პლატფორმებზე.

В Грузии с 1 сентября вступили в силу новые правила защиты клиентов старше 60 лет от финансового мошенничества. Банки смогут временно приостанавливать или отклонять карточные операции на сумму свыше ₾500, если они связаны с криптовалютами, FOREX, инвестициями, онлайн-торговлей или азартными играми.
Ограничения будут распространяться не только на крупные платежи. Банк также сможет остановить операцию, если она покажется необычной с учётом привычных расходов и финансового поведения клиента.
В случае приостановки платежа банк должен связаться с клиентом, предупредить его о возможных рисках и помочь оценить операцию. После этого у клиента будет 48 часов, чтобы подтвердить своё решение и разрешить проведение транзакции.
На первом этапе новые требования касаются только операций по банковским картам.
Национальный банк Грузии принял решение об усилении защиты клиентов старше 60 лет ещё в апреле. Соответствующие изменения в правила аутентификации пользователей и защиты прав потребителей были внесены указом президента НБГ Натии Турнава.
Главная цель нововведений — защитить уязвимую категорию клиентов от мошеннических схем, в которых пожилых людей могут убеждать переводить деньги на сомнительные инвестиционные, криптовалютные или игровые платформы.