2026 წლის 1 სექტემბრიდან საქართველოში სატრანსპორტო საშუალებების მიერ წარმოქმნილი ხმაურის დონის შემოწმება უშუალოდ გზებზე დაიწყება. ამისთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილი ქვედანაყოფები გამოიყენებენ სერტიფიცირებულ პორტატულ ხმაურის მზომებს, რომლებიც შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტს ISO 5130:2019.
პირველ რიგში, კონტროლი შეეხება ღამის საათებს. 23:00 საათიდან 08:00 საათამდე დასახლებულ პუნქტებში სატრანსპორტო საშუალების ხმაურის დონე არ უნდა აღემატებოდეს 80 დბ-ს. თუ მაჩვენებელი დადგენილ ლიმიტს გადააჭარბებს, მძღოლი დაჯარიმდება და მართვის მოწმობიდან საჯარიმო ქულები ჩამოეჭრება.
პირველი დარღვევისთვის გათვალისწინებულია 100 ლარის ჯარიმა და 10 ქულის ჩამოჭრა. განმეორებითი გადაჭარბების შემთხვევაში სანქცია იზრდება 200 ლარამდე და 20 ქულამდე. მესამე და ყოველი შემდგომი დარღვევისთვის უკვე 300 ლარის გადახდა მოუწევს, ხოლო მძღოლი დაკარგავს 30 ქულას.
ასეთი შემოწმების წესები შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით ივლისში დამტკიცდა. გაზომვები ჩატარდება სპეციალური პორტატული მოწყობილობებით უშუალოდ საგზაო მოძრაობის პირობებში.
ამრიგად, ზედმეტად ხმამაღალი გამონაბოლქვი, მოდიფიცირებული გამონაბოლქვი სისტემა ან ხმაურის სხვა წყარო ახლა შეიძლება ავტომობილისტისთვის არა მხოლოდ ფულადი ჯარიმით, არამედ საჯარიმო ქულების მნიშვნელოვანი დაკარგვითაც დასრულდეს.

Vehicle Noise Levels to Be Checked with Portable Devices
Police received portable sound level meters: at night, vehicles must not exceed 80 dB, and sanctions for repeated violations will be tightened
Starting September 1, 2026, Georgia will begin checking the noise levels produced by vehicles directly on the roads. For this purpose, authorized units of the Ministry of Internal Affairs will use certified portable sound level meters that comply with the international standard ISO 5130:2019.
Initially, control will focus on nighttime. From 23:00 to 08:00, the noise level from a vehicle in populated areas must not exceed 80 dB. If the indicator is higher than the established limit, the driver will be fined and penalty points will be deducted from their driver's license.
For the first violation, a fine of 100 GEL and a deduction of 10 points are provided. For a repeated excess, the sanction increases to 200 GEL and 20 points. For the third and each subsequent violation, a fine of 300 GEL will be imposed, and the driver will lose 30 points.
The rules for conducting such checks were approved by the order of the Minister of Internal Affairs in July. Measurements will be carried out with special portable devices directly in traffic conditions.
Thus, a too loud exhaust, a modified exhaust system, or another source of increased noise can now result in not only a monetary fine for the motorist but also a significant loss of penalty points.