Kulevi-ში მდებარე Black Sea Petroleum (BSP) ნავთობგადამამუშავებელმა ქარხანამ ლიბიური ნავთობის მიღება დაიწყო, რითაც საბოლოოდ დაასრულა რუსული ნედლეულიდან გადასვლა. ტანკერი „Kriti Legend“ საქართველოში ლიბიიდან 28 აგვისტოს ჩამოვიდა და გადმოტვირთვას შეუდგა.
BSP-ში ჯერ კიდევ 25 აგვისტოს დაადასტურეს, რომ სრულად თქვეს უარი რუსულ ნავთობზე და 24 აგვისტოდან მუშაობენ ექსკლუზიურად არარუსული წარმოშობის ნედლეულით.
გადასვლა ჯერ კიდევ ივლისში დაიწყო, როდესაც ქარხანამ ყაზახეთიდან ნავთობის მიღება და გადამუშავება დაიწყო. ეს მიწოდებები უკვე ასახულია საქართველოს ოფიციალურ საგარეო სავაჭრო სტატისტიკაში.
სურათის წყარო: Image generated in Grok
მანამდე BSP იტყობინებოდა, რომ აგვისტოდან შეძლებდა რუსული ნედლეულის სრულად ჩანაცვლებას ყაზახეთიდან მიწოდების გაზრდის წყალობით. შემდეგი ეტაპი ლიბიიდან მიწოდებები უნდა ყოფილიყო, რაც ახლა უკვე დაიწყო.
გარდა ამისა, კომპანიამ ლიბიასთან გააფორმა გრძელვადიანი შეთანხმება ნავთობის მიწოდებაზე, რომელიც 2027 წლის ბოლომდეა გათვლილი. ამგვარად, Kulevi-ს ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა გადავიდა დივერსიფიცირებულ მიწოდებებზე ყაზახეთიდან და ლიბიიდან, სრულად გამორიცხა რუსული ნავთობი.

Georgia Finally Abandons Russian Oil: Kulevi Refinery Switches to Supplies from Libya and Kazakhstan
A tanker from Libya has already arrived in Georgia - Black Sea Petroleum states that since August 24, it has been processing only non-Russian raw materials
The Black Sea Petroleum (BSP) refinery in Kulevi has started receiving Libyan oil, finally completing its transition away from Russian raw materials. The tanker "Kriti Legend" arrived in Georgia from Libya on August 28 and began unloading.
BSP confirmed on August 25 that it had completely abandoned Russian oil and, since August 24, has been working exclusively with non-Russian raw materials.
The transition began in July when the plant started receiving and processing oil from Kazakhstan. These supplies are already reflected in Georgia's official foreign trade statistics.
Earlier, BSP reported that from August, it would be able to completely replace Russian raw materials due to increased supplies from Kazakhstan. The next stage was to be supplies from Libya, which have now begun.
In addition, the company has signed a long-term agreement with Libya for oil supply, valid until the end of 2027. Thus, the Kulevi refinery has switched to diversified supplies from Kazakhstan and Libya, completely excluding Russian oil.