Kulevi-ში მდებარე Black Sea Petroleum (BSP) ნავთობგადამამუშავებელმა ქარხანამ ლიბიური ნავთობის მიღება დაიწყო, რითაც საბოლოოდ დაასრულა რუსული ნედლეულიდან გადასვლა. ტანკერი „Kriti Legend“ საქართველოში ლიბიიდან 28 აგვისტოს ჩამოვიდა და გადმოტვირთვას შეუდგა.
BSP-ში ჯერ კიდევ 25 აგვისტოს დაადასტურეს, რომ სრულად თქვეს უარი რუსულ ნავთობზე და 24 აგვისტოდან მუშაობენ ექსკლუზიურად არარუსული წარმოშობის ნედლეულით.
გადასვლა ჯერ კიდევ ივლისში დაიწყო, როდესაც ქარხანამ ყაზახეთიდან ნავთობის მიღება და გადამუშავება დაიწყო. ეს მიწოდებები უკვე ასახულია საქართველოს ოფიციალურ საგარეო სავაჭრო სტატისტიკაში.
სურათის წყარო: Image generated in Grok
მანამდე BSP იტყობინებოდა, რომ აგვისტოდან შეძლებდა რუსული ნედლეულის სრულად ჩანაცვლებას ყაზახეთიდან მიწოდების გაზრდის წყალობით. შემდეგი ეტაპი ლიბიიდან მიწოდებები უნდა ყოფილიყო, რაც ახლა უკვე დაიწყო.
გარდა ამისა, კომპანიამ ლიბიასთან გააფორმა გრძელვადიანი შეთანხმება ნავთობის მიწოდებაზე, რომელიც 2027 წლის ბოლომდეა გათვლილი. ამგვარად, Kulevi-ს ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა გადავიდა დივერსიფიცირებულ მიწოდებებზე ყაზახეთიდან და ლიბიიდან, სრულად გამორიცხა რუსული ნავთობი.

Нефтеперерабатывающий завод Black Sea Petroleum (BSP) в Кулеви начал принимать ливийскую нефть, окончательно завершив переход с российского сырья. Танкер «Kriti Legend» прибыл в Грузию из Ливии 28 августа и приступил к разгрузке.
В BSP ещё 25 августа подтвердили, что полностью отказались от российской нефти и с 24 августа работают исключительно с сырьём нероссийского происхождения.
Переход начался ещё в июле, когда завод приступил к приёму и переработке нефти из Казахстана. Эти поставки уже отражены в официальной внешнеторговой статистике Грузии.
Ранее BSP сообщала, что с августа сможет полностью заменить российское сырьё благодаря увеличению поставок из Казахстана. Следующим этапом должны были стать поставки из Ливии, которые теперь уже начались.
Кроме того, компания заключила с Ливией долгосрочное соглашение на поставку нефти, рассчитанное до конца 2027 года. Таким образом, Кулевский НПЗ перешёл на диверсифицированные поставки из Казахстана и Ливии, полностью исключив российскую нефть.