თელავის მომავალი აეროპორტი 13,2 მილიონი ლარის ღირებულების ახალ სამგზავრო ტერმინალს მიიღებს
ტერმინალის გამტარუნარიანობა წელიწადში დაახლოებით 50 ათასი მგზავრი იქნება, ხოლო მშენებლობის დასრულება კონტრაქტის გაფორმებიდან 21 თვის განმავლობაში იგეგმება.
„საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებამ“ თელავის მომავალი აეროპორტის სამგზავრო ტერმინალის მშენებლობაზე 13,2 მილიონი ლარის ღირებულების ტენდერი გამოაცხადა. ახალი ობიექტი წელიწადში დაახლოებით 50 ათას მგზავრზეა გათვლილი. მონაწილეობის უფლება მიეცემათ დადასტურებული გამოცდილების მქონე კონტრაქტორებს: ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში კომპანიას უნდა აეშენებინა მინიმუმ ერთი მსგავსი სირთულის ობიექტი. განაცხადების მიღება გაიმართება 25-დან 29 სექტემბრამდე, ხოლო ტენდერის გამარჯვებულმა სამუშაოები ხელშეკრულების გაფორმებიდან არაუგვიანეს 21 თვისა უნდა დაასრულოს.
კახეთთან საჰაერო მიმოსვლის აღდგენის პროექტი თავდაპირველი გრაფიკიდან შესამჩნევი ჩამორჩენით და შემცირებული ფორმატით ხორციელდება. თავდაპირველად ხელისუფლება თელავში საერთაშორისო აეროპორტის შექმნას გეგმავდა, თუმცა მოგვიანებით ეს იდეა უარყვეს და მხოლოდ შიდა რეისები დატოვეს. მთავრობა გადაწყვეტილებას ვაზიანში დიდი საავიაციო ჰაბის მშენებლობის გეგმებით ხსნის, რომელიც 2031 წელს უნდა ამოქმედდეს. ხელისუფლების აზრით, მისი გაშვების შემდეგ კახეთში საერთაშორისო აეროპორტი ეკონომიკურად არარენტაბელური იქნება.
სურათის წყარო: Image generated in Grok
ტერმინალისა და ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის მშენებლობის დაწყება პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჯერ კიდევ 2024 წლის ივნისში დააანონსა და პროექტის 2025 წელს დასრულებას დაჰპირდა. თუმცა სამუშაოები არ დაწყებულა, ხოლო დაფინანსება 2026 წლის ბიუჯეტშიც კი არ იყო გათვალისწინებული. ახლა ხელისუფლება მშენებლობის ოქტომბერში დაწყებას და 2028 წლის ბოლოსთვის დასრულებას ელის. პროექტი შეიმუშავა Khmaladze Architects-ის ბიურომ, ცნობილი ქართველი არქიტექტორის გიორგი ხმალაძის, ბათუმში McDonald’s-ის ფუტურისტული შენობის ავტორის.

"United Airports of Georgia" announced a tender for the construction of a passenger terminal for the future airport in Telavi, valued at 13.2 million lari. The new facility is designed for approximately 50,000 passengers per year. Contractors with proven experience will be admitted to participate: over the past four years, the company must have built at least one facility of similar complexity. Applications will be accepted from September 25 to 29, and the tender winner must complete the work no later than 21 months after signing the contract.
The project to restore air communication with Kakheti is being implemented with a significant delay from the original schedule and in a reduced format. Initially, the authorities planned to create an international airport in Telavi, but later abandoned this idea, leaving only domestic flights. The government explains the decision by plans to build a large aviation hub in Vaziani, which should become operational in 2031. According to the authorities, after its launch, an international airport in Kakheti will be economically unfeasible.
The start of construction of the terminal and runway was announced by Prime Minister Irakli Kobakhidze back in June 2024, promising to complete the project in 2025. However, work never began, and funding was not even provided in the budget for 2026. Now, the authorities expect to start construction in October and complete it by the end of 2028. The project was developed by Khmaladze Architects, the bureau of the famous Georgian architect Giorgi Khmaladze, author of the futuristic McDonald's building in Batumi.