საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა მოქალაქეები გააფრთხილა სოციალურ ქსელებში ახალი სქემების შესახებ, რომლებიც კრიპტოაქტივების სფეროში საინვესტიციო პროექტებად ინიღბება. Facebook*-ზე ვრცელდება შეთავაზებები კრიპტოვალუტებით ვაჭრობით სწრაფად ფულის გამომუშავების შესახებ, თუმცა მათ უკან შეიძლება იდგეს კლასიკური ფინანსური პირამიდები. მათი ორგანიზატორები ახალი მონაწილეების ფულს იყენებენ მათთვის გადასახდელად, ვინც ადრე შეუერთდა, რითაც წარმატებული ბიზნესის ილუზიას ქმნიან.
სანამ მეანაბრეების შემოდინება გრძელდება, ასეთ სისტემას შეუძლია იმუშაოს და მონაწილეებს დაპირებული გადახდებიც კი მოუტანოს. თუმცა, ახალი ფულის შემოდინების შეწყვეტის შემდეგ, სქემა კარგავს სტაბილურობას და ინგრევა. ამ მომენტში თანხის გატანა თითქმის შეუძლებელი ხდება: ორგანიზატორებს შეუძლიათ ტექნიკურ პრობლემებზე მიუთითონ ან ინვესტიციების დასაბრუნებლად დამატებითი გადახდა მოითხოვონ. ეროვნულ ბანკში აღნიშნავენ, რომ კრახამდე ფულის გატანის მცდელობა რისკებს არ ამცირებს, რადგან პირამიდის არსებობის სტადიის დადგენა თითქმის შეუძლებელია.
რეგულატორი გვირჩევს, არ ენდოთ მაღალი შემოსავლის ექსკლუზიურად მიმზიდველ დაპირებებს და თანხის დაბანდებამდე გულდასმით შეამოწმოთ კომპანია. კერძოდ, აუცილებელია გაირკვეს, აქვს თუ არა მას რეალური ბიზნესი, რამდენად გადახდისუნარიანია და აქვს თუ არა შესაბამისი ლიცენზია. სახელწოდებაში სიტყვების „ფინანსური“, „საინვესტიციო“ ან „საბროკერო“ არსებობა არაფერს არ იძლევა. ეროვნულმა ბანკმა ასევე მოუწოდა, შეისწავლონ არა მხოლოდ წარმატებული ინვესტორების ისტორიები, არამედ მსგავსი პროექტების მონაწილეების მიერ ფულის დაკარგვის შემთხვევებიც.

Нацбанк Грузии предупредил о финансовых пирамидах в соцсетях
Национальный банк Грузии предупредил граждан о новых схемах в соцсетях, маскирующихся под инвестиционные проекты в сфере криптоактивов. В Facebook* распространяются предложения быстро заработать на торговле криптовалютами, однако за ними могут стоять классические финансовые пирамиды. Их организаторы используют деньги новых участников для выплат тем, кто присоединился раньше, создавая иллюзию успешного бизнеса.
Пока приток вкладчиков сохраняется, такая система может работать и даже приносить участникам обещанные выплаты. Однако после прекращения поступления новых денег схема теряет устойчивость и рушится. В этот момент вывести средства становится практически невозможно: организаторы могут ссылаться на технические проблемы или требовать дополнительную оплату для возврата инвестиций. В Нацбанке отмечают, что попытка успеть забрать деньги перед крахом не снижает риски, поскольку определить стадию существования пирамиды практически невозможно.
Регулятор советует не доверять исключительно привлекательным обещаниям высокой доходности и тщательно проверять компанию перед вложением средств. В частности, необходимо выяснить, существует ли у нее реальный бизнес, насколько она платежеспособна и имеет ли соответствующую лицензию. Само присутствие в названии слов «финансовый», «инвестиционный» или «брокерский» ничего не гарантирует. В Нацбанке также призвали изучать не только истории успешных инвесторов, но и случаи потери денег участниками подобных проектов.
* Деятельность организации «Американская транснациональная холдинговая компания Meta Platforms Inc. по реализации продуктов - социальных сетей Facebook и Instagram» признана экстремистской и запрещена в РФ