ივლისში Georgia-მ პირველად მოახდინა ნედლი ნავთობის იმპორტი Kazakhstan-იდან. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, ქვეყანაში შემოვიდა 5,5 ათასი ტონა ყაზახური ნედლეული $3,2 მილიონის ღირებულებით. მიწოდება განკუთვნილია Black Sea Petroleum (BSP) კომპანიის Batumi-ს ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნისთვის.
აგვისტოს დასაწყისში BSP-მ განაცხადა ყაზახური ნავთობის გადამუშავების დაწყების შესახებ. აგვისტოს განმავლობაში ქარხანა ელოდება ნედლეულის ახალ პარტიებს Kazakhstan-იდან, რის შემდეგაც გეგმავს მიწოდების შემდგომ დივერსიფიკაციას.
შემდეგი წყარო უნდა გახდეს Libya. ლიბიური ნავთობის იმპორტი მოსალოდნელია 20-დან 30 აგვისტომდე. BSP-ში ვარაუდობენ, რომ სრულად ჩაანაცვლებენ რუსულ ნედლეულს აგვისტო-სექტემბერში. ლიბიური ნავთობის მიწოდების კონტრაქტი გაფორმებულია 2027 წლის ბოლომდე.
ამასთან, რუსულ ნავთობზე დამოკიდებულება ჯერ კიდევ მნიშვნელოვანია. ივლისში Georgia-მ Russia-დან 87,4 ათასი ტონა ნედლეული $36,4 მილიონად შემოიტანა. იანვარ-ივლისში რუსული მიწოდების მოცულობამ 569 ათას ტონას მიაღწია $238,5 მილიონის ღირებულებით.
ევროკომისიამ ადრე აღნიშნა, რომ ექვსთვიანი გარდამავალი პერიოდი მიეცა BSP-ს მიწოდების დივერსიფიკაციისა და რუსულ ნავთობზე უარის თქმისთვის. კომპანიაში აცხადებენ, რომ ნედლეულის წყაროების შეცვლის გეგმა უკვე ხორციელდება.

In July, Georgia imported crude oil from Kazakhstan for the first time. According to the National Statistics Office, 5.5 thousand tons of Kazakh raw materials worth $3.2 million arrived in the country. The supplies are intended for the Batumi Oil Refinery of Black Sea Petroleum (BSP).
In early August, BSP announced the start of processing Kazakh oil. During August, the plant expects new batches of raw materials from Kazakhstan, after which it plans to further diversify supplies.
Libya is expected to be the next source. Imports of Libyan oil are anticipated between August 20 and 30. BSP expects to completely replace Russian raw materials in August–September. The contract for the supply of Libyan oil is concluded until the end of 2027.
At the same time, dependence on Russian oil remains significant. In July, Georgia imported 87.4 thousand tons of raw materials from Russia for $36.4 million. From January to July, the volume of Russian supplies reached 569 thousand tons worth $238.5 million.
The European Commission previously noted that a six-month transition period was granted to BSP to diversify supplies and abandon Russian oil. The company states that the plan to change raw material sources is already being implemented.