გაზის ტრანსპორტირების მოცულობა სამხრეთ კავკასიის მილსადენით გაიზარდა
2026 წლის იანვარ-ივლისში ბაქო-თბილისი-ერზრუმის სამხრეთ კავკასიის მილსადენით 13,385 მილიარდი მ³ ბუნებრივი აირი იქნა ტრანსპორტირებული. აზერბაიჯანის სტატისტიკის სახელმწიფო კომიტეტის მონაცემებით, ეს 1,3%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
საერთო ჯამში, აზერბაიჯანის მაგისტრალური გაზსადენებით წლის პირველ შვიდ თვეში 23,99 მილიარდი მ³ გაზი გაიარა — 2,4%-ით მეტი წინა წელთან შედარებით. ამრიგად, სამხრეთ კავკასიის მილსადენზე მთლიანი ტრანსპორტირების მოცულობის 55,8% მოდის.
გაზსადენი განკუთვნილია გაზის მიწოდებისთვის „შაჰ-დენიზის“ საბადოდან კასპიის ზღვის აზერბაიჯანულ სექტორში, აზერბაიჯანისა და საქართველოს ტერიტორიის გავლით თურქეთში. შემდგომში აზერბაიჯანული გაზი ევროპულ ბაზარზე სამხრეთ გაზის კორიდორის ფარგლებში ხვდება.
ტრანსპორტირების მოცულობის ზრდა ხდება ევროპაში გაზის მიწოდებისთვის აზერბაიჯანული მიმართულების მნიშვნელობის გაზრდის ფონზე, სადაც ბაქო თანდათან ზრდის ენერგორესურსების ერთ-ერთი მიმწოდებლის როლს.

In January–July 2026, 13.385 billion m³ of natural gas were transported via the Baku-Tbilisi-Erzurum South Caucasus Pipeline. According to the State Statistical Committee of Azerbaijan, this is 1.3% more than in the same period last year.
In total, 23.99 billion m³ of gas passed through Azerbaijan's main gas pipelines in the first seven months of the year — 2.4% more year-on-year. Thus, the South Caucasus Pipeline accounted for 55.8% of the total transportation volume.
The gas pipeline is designed to deliver gas from the Shah Deniz field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, through the territory of Azerbaijan and Georgia, to Turkey. Further, Azerbaijani gas enters the European market as part of the Southern Gas Corridor.
The increase in transportation volumes is occurring against the backdrop of the growing importance of the Azerbaijani direction for gas supplies to Europe, where Baku is gradually increasing its role as one of the energy suppliers.