საქართველოს რადიობაზარი კარგავს სარეკლამო შემოსავლებს: კვარტალური შემოსავლები თითქმის 8%-ით შემცირდა
რადიოსადგურებმა რეკლამიდან 1.8 მილიონი ლარი გამოიმუშავეს, ხოლო პირველი ნახევრის ჯამურმა შემოსავალმა 3.2 მილიონი ლარი შეადგინა
საქართველოს რადიომაუწყებლობის კომპანიების სარეკლამო შემოსავლებმა 2026 წლის მეორე კვარტალში 1.8 მილიონი ლარი შეადგინა. გასული წლის აპრილ-ივნისთან შედარებით, მაჩვენებელი 7.9%-ით შემცირდა, კომუნიკაციების კომისიის მონაცემებით.
სარეკლამო შემოსავლების ძირითადი ნაწილი პირდაპირმა რეკლამამ უზრუნველყო – საერთო მოცულობის 86.8%. კიდევ 12.6% სპონსორულ განთავსებაზე მოდიოდა, ხოლო კომერციული განცხადებების წილმა 0.6% შეადგინა.
შემცირება ზედიზედ მეორე კვარტალია გრძელდება. იანვარ-მარტში რადიოსადგურებმა 1.4 მილიონი ლარი სარეკლამო შემოსავალი მიიღეს, რაც 2025 წლის ანალოგიური პერიოდის შედეგზე 15%-ით ნაკლებია. მაშინ პირდაპირმა რეკლამამ შემოსავლების 90.2% უზრუნველყო, სპონსორობამ – 9.1%.
ამრიგად, 2026 წლის პირველი ექვსი თვის განმავლობაში ქართულმა რადიომაუწყებლობის კომპანიებმა რეკლამიდან 3.2 მილიონი ლარი გამოიმუშავეს. ამ კატეგორიაში შედის არა მხოლოდ ჩვეულებრივი სარეკლამო რგოლები, არამედ სპონსორობა, პროდუქტის განთავსება, ტელეშოპინგი და კომერციული განცხადებები.

Radio stations earned 1.8 million GEL from advertising, with total revenue for the first half of the year reaching 3.2 million GEL
The advertising revenue of Georgian radio broadcasting companies in the second quarter of 2026 amounted to 1.8 million GEL. Compared to April–June last year, the figure decreased by 7.9%, according to data from the Communications Commission.
Direct advertising accounted for the main part of advertising revenue — 86.8% of the total volume. Another 12.6% came from sponsorship placements, while the share of commercial announcements was 0.6%.
The decline continues for the second consecutive quarter. In January–March, radio stations received 1.4 million GEL in advertising revenue, which is 15% less than the result for the same period in 2025. At that time, direct advertising accounted for 90.2% of revenue, and sponsorship for 9.1%.
Thus, in the first six months of 2026, Georgian radio broadcasting companies earned 3.2 million GEL from advertising. This category includes not only regular commercials, but also sponsorship, product placement, teleshopping, and commercial announcements.