ProCredit Bank-მა და სატელეკომუნიკაციო კომპანია Skytel-მა ხელი მოაწერეს საკრედიტო ხელშეკრულებებს საქართველოში ინტერნეტ ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის განსახორციელებლად. დაფინანსება გაიცემა პროგრამის „რისკების გაზიარების დაფინანსების მექანიზმის“ (RSFF) ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან (EBRD) ერთად.
Skytel ქართულ საკომუნიკაციო ბაზარზე 2010 წლიდან ოპერირებს და სატელეკომუნიკაციო მომსახურებას უწევს კერძო კლიენტებს, ბიზნესსა და სახელმწიფო ორგანიზაციებს. კომპანია მიღებული სახსრების ეტაპობრივად ქსელის გაფართოებასა და მაღალსიჩქარიანი ინტერნეტის დაფარვის ზონის გაზრდას გეგმავს.
Skytel-ის გენერალურმა დირექტორმა, Armen Obosyan-მა აღნიშნა, რომ ProCredit Bank-თან და EBRD-თან თანამშრომლობა დააჩქარებს ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარებას, მათ შორის იმ რეგიონებში, სადაც ინტერნეტზე წვდომა ჯერ კიდევ შეზღუდულია. მისი თქმით, ინტერნეტ ქსელების გაფართოება საზოგადოების, ბიზნესისა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების მნიშვნელოვანი ელემენტია.
ProCredit Bank-ში ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ისინი მხარს უჭერენ პროექტებს, რომლებიც მიმართულია კომპანიების გრძელვადიან განვითარებაზე. ბანკი Skytel-თან 15 წელზე მეტია თანამშრომლობს და ადრე მონაწილეობდა ოპერატორის სხვადასხვა ინიციატივის დაფინანსებაში.
EBRD-ის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ საქართველოში რეგიონებში ფართოზოლოვანი ინტერნეტის განვითარება ხელს შეუწყობს ციფრული უფსკრულის შემცირებას, ტერიტორიების კონკურენტუნარიანობის გაზრდას და მოსახლეობისა და ბიზნესის მონაწილეობის გაფართოებას ციფრულ ეკონომიკაში.

ProCredit Bank и телекоммуникационная компания Skytel подписали кредитные соглашения для реализации проекта по развитию интернет-инфраструктуры в Грузии. Финансирование предоставляется в рамках программы «Механизм финансирования с разделением рисков» (RSFF), реализуемой совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Skytel работает на грузинском рынке связи с 2010 года и предоставляет телекоммуникационные услуги частным клиентам, бизнесу и государственным организациям. Компания планирует направить полученные средства на поэтапное расширение сети и увеличение зоны покрытия высокоскоростного интернета.
Генеральный директор Skytel Армен Обосян отметил, что сотрудничество с ProCredit Bank и ЕБРР позволит ускорить развитие цифровой инфраструктуры, включая регионы, где доступ к интернету пока ограничен. По его словам, расширение интернет-сетей является важным элементом развития общества, бизнеса и государственных сервисов.
В ProCredit Bank подчеркнули, что поддерживают проекты, направленные на долгосрочное развитие компаний. Банк сотрудничает со Skytel более 15 лет и ранее участвовал в финансировании различных инициатив оператора.
Представитель ЕБРР заявил, что развитие широкополосного интернета в регионах Грузии поможет сократить цифровой разрыв, повысить конкурентоспособность территорий и расширить участие населения и бизнеса в цифровой экономике.