ProCredit Bank-მა და სატელეკომუნიკაციო კომპანია Skytel-მა ხელი მოაწერეს საკრედიტო ხელშეკრულებებს საქართველოში ინტერნეტ ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის განსახორციელებლად. დაფინანსება გაიცემა პროგრამის „რისკების გაზიარების დაფინანსების მექანიზმის“ (RSFF) ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან (EBRD) ერთად.
Skytel ქართულ საკომუნიკაციო ბაზარზე 2010 წლიდან ოპერირებს და სატელეკომუნიკაციო მომსახურებას უწევს კერძო კლიენტებს, ბიზნესსა და სახელმწიფო ორგანიზაციებს. კომპანია მიღებული სახსრების ეტაპობრივად ქსელის გაფართოებასა და მაღალსიჩქარიანი ინტერნეტის დაფარვის ზონის გაზრდას გეგმავს.
Skytel-ის გენერალურმა დირექტორმა, Armen Obosyan-მა აღნიშნა, რომ ProCredit Bank-თან და EBRD-თან თანამშრომლობა დააჩქარებს ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარებას, მათ შორის იმ რეგიონებში, სადაც ინტერნეტზე წვდომა ჯერ კიდევ შეზღუდულია. მისი თქმით, ინტერნეტ ქსელების გაფართოება საზოგადოების, ბიზნესისა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების მნიშვნელოვანი ელემენტია.
ProCredit Bank-ში ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ისინი მხარს უჭერენ პროექტებს, რომლებიც მიმართულია კომპანიების გრძელვადიან განვითარებაზე. ბანკი Skytel-თან 15 წელზე მეტია თანამშრომლობს და ადრე მონაწილეობდა ოპერატორის სხვადასხვა ინიციატივის დაფინანსებაში.
EBRD-ის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ საქართველოში რეგიონებში ფართოზოლოვანი ინტერნეტის განვითარება ხელს შეუწყობს ციფრული უფსკრულის შემცირებას, ტერიტორიების კონკურენტუნარიანობის გაზრდას და მოსახლეობისა და ბიზნესის მონაწილეობის გაფართოებას ციფრულ ეკონომიკაში.

ProCredit Bank and telecommunications company Skytel have signed loan agreements to implement a project for the development of internet infrastructure in Georgia. The funding is provided under the Risk Sharing Facility Framework (RSFF) program, implemented jointly with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Skytel has been operating in the Georgian telecommunications market since 2010, providing telecommunication services to private clients, businesses, and government organizations. The company plans to use the received funds for the phased expansion of its network and to increase high-speed internet coverage.
Skytel CEO Armen Obosyan noted that cooperation with ProCredit Bank and the EBRD will accelerate the development of digital infrastructure, including in regions where internet access is currently limited. According to him, the expansion of internet networks is an important element in the development of society, business, and government services.
ProCredit Bank emphasized its support for projects aimed at the long-term development of companies. The bank has been cooperating with Skytel for over 15 years and has previously participated in financing various initiatives of the operator.
An EBRD representative stated that the development of broadband internet in the regions of Georgia will help bridge the digital divide, enhance the competitiveness of these areas, and expand the participation of the population and businesses in the digital economy.