საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაციის (IATA) მონაცემებით, ავიასაწვავის საშუალო ფასი გასულ კვირას 7,5%-ით შემცირდა და ბარელზე 147 დოლარი შეადგინა. მოკლევადიანი შემცირების მიუხედავად, ღირებულება 2025 წლის ანალოგიური პერიოდის დონესთან შედარებით 63%-ით მაღალი რჩება.
საწვავის ხარჯები ავიაკომპანიების ერთ-ერთი უდიდესი ხარჯვითი პუნქტია, ამიტომ ფასების ცვლილება პირდაპირ გავლენას ახდენს ტრანსპორტირების თვითღირებულებაზე და ინდუსტრიის ფინანსურ მაჩვენებლებზე.
ევროპაში ავიაკეროსინის საშუალო ფასი ბარელზე 151 დოლარი იყო, რაც კვირის განმავლობაში 8%-ით შემცირდა. ამავდროულად, წლიური ზრდა 66%-ს მიაღწია, ხოლო რეგიონის წილი მსოფლიო ფასების ინდექსში 28%-ს შეადგენს.
ჩრდილოეთ ამერიკაში საწვავი კვირის განმავლობაში 7%-ით გაიაფდა – ბარელზე 147 დოლარამდე. გასულ წელთან შედარებით მაჩვენებელი 60%-ით გაიზარდა. აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონში ფასი 6,7%-ით შემცირდა, ბარელზე 141 დოლარამდე, მაგრამ რჩება წლიურ მაჩვენებელზე 63%-ით მაღალი.
ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა ახლო აღმოსავლეთში – ბარელზე 139 დოლარი. კვირის განმავლობაში ღირებულება 7%-ით შემცირდა, თუმცა გასულ წელთან შედარებით 66%-ით გაიზარდა.

According to the International Air Transport Association (IATA), the average price of jet fuel decreased by 7.5% over the past week, reaching $147 per barrel. Despite the short-term decline, the cost remains 63% higher than the level of the same period in 2025.
Fuel costs are one of the largest expenditure items for airlines, so price changes directly affect the cost of transportation and the financial performance of the industry.
In Europe, the average price of jet fuel was $151 per barrel, a decrease of 8% over the week. At the same time, the annual growth reached 66%, and the region's share in the global price index is 28%.
In North America, fuel prices fell by 7% over the week to $147 per barrel. Compared to last year, the figure increased by 60%. In the Asia-Pacific region, the price decreased by 6.7% to $141 per barrel, but remains 63% higher than the annual value.
The lowest figure was recorded in the Middle East – $139 per barrel. Over the week, the cost decreased by 7%, but increased by 66% compared to last year.