საქართველოს ეკონომიკა დაჩქარდა: ქვეყნის მშპ ერთ თვეში 8,6%-ით გაიზარდა
მიუხედავად ცალკეულ სექტორებში შემცირებისა, მრეწველობის, მშენებლობისა და IT-ის ზრდამ საქართველოს ეკონომიკას მაღალი შედეგის ჩვენებაში შეუწყო ხელი 2026 წლის ივნისში.
საქართველოს ეკონომიკა მაღალი ტემპებით აგრძელებს ზრდას. ქვეყნის სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი შეფასებით, 2026 წლის ივნისში რეალური მშპ გასული წლის ივნისთან შედარებით 8,6%-ით გაიზარდა. წლის პირველი ექვსი თვის საშუალო ეკონომიკურმა ზრდამ 7,9% შეადგინა.
ზრდის ძირითადი მამოძრავებელი ძალები იყო გადამამუშავებელი მრეწველობა, ტრანსპორტი და სასაწყობო საქმიანობა, მშენებლობა, ინფორმაციისა და კომუნიკაციების სექტორი, ასევე ფინანსური და სადაზღვევო მომსახურება. ამ მიმართულებებმა უზრუნველყო ეკონომიკური აქტივობის საერთო ზრდის მნიშვნელოვანი ნაწილი.
ამასთან, ყველა დარგმა არ აჩვენა დადებითი დინამიკა. „საქსტატმა“ აღნიშნა მაჩვენებლების შემცირება სამთო მრეწველობასა და ენერგეტიკის სექტორში. ქვეყნის ეკონომიკის საბოლოო მონაცემები სტატისტიკური დამუშავების დასრულების შემდეგ გამოქვეყნდება.

Georgia's economy continues to grow at a high pace. According to preliminary estimates by the National Statistics Office of Georgia, in June 2026, real GDP increased by 8.6% compared to June last year. The average economic growth for the first six months of the year reached 7.9%.
The main drivers of growth were manufacturing, transport and storage, construction, information and communication, and financial and insurance services. These areas accounted for a significant portion of the overall increase in economic activity.
However, not all sectors showed positive dynamics. "Geostat" noted a decline in indicators in the mining industry and the energy sector. Final data on the country's economy will be published after statistical processing is completed.