Tbilisi-ს განტვირთვა $250 მილიონად: Georgia-მ მიიღო თანხა ახალი შემოვლითი მაგისტრალისთვის
ახალმა გზამ უნდა დააჩქაროს ტრანზიტი ქვეყნის გავლით, შეამციროს საცობები დედაქალაქში და გააძლიეროს Georgia-ს როლი, როგორც სატრანსპორტო ხიდი Europe-სა და Asia-ს შორის.
Asian Development Bank-მა (ADB) დაამტკიცა $250 მილიონიანი კრედიტი Tbilisi-ს გარშემო ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობისთვის. პროექტი გახდება აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის მასშტაბური მოდერნიზაციის ნაწილი და უნდა გააუმჯობესოს მოძრაობა როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტებზე.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია Tbilisi-ს შემოვლითი გზის 18,9-კილომეტრიანი ოთხზოლიანი მონაკვეთის მშენებლობა. სამუშაოები მოიცავს ორ ძირითად მიმართულებას: მონაკვეთს Tbilisi-ს აეროპორტიდან Lochini-მდე და გზატკეცილს Lochini-დან Rustavi-მდე. ახალი ინფრასტრუქტურა საშუალებას მისცემს სატრანსპორტო ნაკადების ნაწილის გადამისამართებას დედაქალაქის გარეთ, შეამცირებს დატვირთვას ქალაქის გზებზე და დააჩქარებს ტვირთების გადაზიდვას.
ბანკის შეფასებით, ახალი მაგისტრალი შეამცირებს მგზავრობის დროს, გადამზიდავების ხარჯებს და მავნე გამონაბოლქვის რაოდენობას. გარდა ამისა, პროექტმა უნდა გაზარდოს მოძრაობის უსაფრთხოება და გააძლიეროს Georgia-ს პოზიციები, როგორც მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კვანძი Central Asia-სა და Europe-ს შორის. ქვეყნის საგზაო ინფრასტრუქტურის მხარდაჭერის საერთო მოცულობამ ADB-ს მხრიდან უკვე გადააჭარბა $2,3 მილიარდს.

The Asian Development Bank (ADB) has approved a $250 million loan for the construction of a new bypass road around Tbilisi. The project will be part of a large-scale modernization of the East-West highway and is expected to improve traffic flow both within the country and along international transport routes.
The project involves the construction of an 18.9-kilometer four-lane section of the Tbilisi bypass road. The work will include two key directions: the section from Tbilisi Airport to Lochini and the route from Lochini to Rustavi. The new infrastructure will allow redirecting part of the traffic flows outside the capital, reducing the load on city roads, and accelerating cargo transportation.
According to the bank's assessment, the new highway will reduce travel time, decrease transportation costs, and lower harmful emissions. In addition, the project is expected to improve road safety and strengthen Georgia's position as an important transit hub between Central Asia and Europe. The total amount of ADB support for the country's road infrastructure has already exceeded $2.3 billion.