Tbilisi-ს განტვირთვა $250 მილიონად: Georgia-მ მიიღო თანხა ახალი შემოვლითი მაგისტრალისთვის
ახალმა გზამ უნდა დააჩქაროს ტრანზიტი ქვეყნის გავლით, შეამციროს საცობები დედაქალაქში და გააძლიეროს Georgia-ს როლი, როგორც სატრანსპორტო ხიდი Europe-სა და Asia-ს შორის.
Asian Development Bank-მა (ADB) დაამტკიცა $250 მილიონიანი კრედიტი Tbilisi-ს გარშემო ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობისთვის. პროექტი გახდება აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის მასშტაბური მოდერნიზაციის ნაწილი და უნდა გააუმჯობესოს მოძრაობა როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტებზე.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია Tbilisi-ს შემოვლითი გზის 18,9-კილომეტრიანი ოთხზოლიანი მონაკვეთის მშენებლობა. სამუშაოები მოიცავს ორ ძირითად მიმართულებას: მონაკვეთს Tbilisi-ს აეროპორტიდან Lochini-მდე და გზატკეცილს Lochini-დან Rustavi-მდე. ახალი ინფრასტრუქტურა საშუალებას მისცემს სატრანსპორტო ნაკადების ნაწილის გადამისამართებას დედაქალაქის გარეთ, შეამცირებს დატვირთვას ქალაქის გზებზე და დააჩქარებს ტვირთების გადაზიდვას.
ბანკის შეფასებით, ახალი მაგისტრალი შეამცირებს მგზავრობის დროს, გადამზიდავების ხარჯებს და მავნე გამონაბოლქვის რაოდენობას. გარდა ამისა, პროექტმა უნდა გაზარდოს მოძრაობის უსაფრთხოება და გააძლიეროს Georgia-ს პოზიციები, როგორც მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კვანძი Central Asia-სა და Europe-ს შორის. ქვეყნის საგზაო ინფრასტრუქტურის მხარდაჭერის საერთო მოცულობამ ADB-ს მხრიდან უკვე გადააჭარბა $2,3 მილიარდს.

Азиатский банк развития (ADB) одобрил кредит в размере $250 млн на строительство новой объездной дороги вокруг Тбилиси. Проект станет частью масштабной модернизации автомагистрали Восток–Запад и должен улучшить движение как внутри страны, так и по международным транспортным маршрутам.
В рамках проекта планируется построить 18,9-километровый четырехполосный участок Тбилисской объездной дороги. Работы будут включать два ключевых направления: участок от аэропорта Тбилиси до Лочини и трассу от Лочини до Рустави. Новая инфраструктура позволит перенаправить часть транспортных потоков за пределы столицы, снизить нагрузку на городские дороги и ускорить перевозку грузов.
По оценке банка, новая магистраль сократит время в пути, уменьшит расходы перевозчиков и снизит количество вредных выбросов. Кроме того, проект должен повысить безопасность движения и укрепить позиции Грузии как важного транзитного узла между Центральной Азией и Европой. Общий объем поддержки дорожной инфраструктуры страны со стороны ADB уже превысил $2,3 млрд.