ქუთაისის აეროპორტი გიგანტების მისაღებად ემზადება: ახალი ასაფრენი ბილიკი საჰაერო ნავსადგურის შესაძლებლობებს შეცვლის
პროექტის დასრულების შემდეგ, აეროპორტი შეძლებს დიდი და ფართოფრთიანი თვითმფრინავების მომსახურებას, რამაც შესაძლოა ახალი შესაძლებლობები გახსნას ტურიზმისა და სატვირთო გადაზიდვებისთვის
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში ახალი ასაფრენი ბილიკისა და საჭირო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა ფინალურ ეტაპზე გადის. სამუშაოები 2024 წლის ბოლოს დაიწყო, პროექტის დასრულება კი 2026 წლის ბოლომდე იგეგმება. ამის შესახებ კომპანია „საქართველოს აეროპორტების“ გენერალურმა დირექტორმა ლევან მოსეშვილმა განაცხადა.
განახლების შემდეგ, აეროპორტი მიიღებს თანამედროვე სანავიგაციო მოწყობილობებს, რაც საშუალებას მისცემს მიიღოს უფრო დიდი ზომის საჰაერო ხომალდები შეზღუდვების გარეშე. კერძოდ, საუბარია ფართოფრთიან თვითმფრინავებზე, რომლებსაც ადრე აეროპორტის ინფრასტრუქტურის სრულად გამოყენება არ შეეძლოთ.
კომპანიის წარმომადგენლების თქმით, ახალმა ბილიკმა ხელი უნდა შეუწყოს მგზავრთა ნაკადის გაზრდას, დამატებითი სატვირთო გადაზიდვების მოზიდვას და ქუთაისის, როგორც საერთაშორისო საავიაციო კვანძის, როლის განმტკიცებას. პროექტს ახორციელებს სამშენებლო კომპანია „ანაგის“ „საქართველოს აეროპორტების“ დაკვეთით. მშენებლობის საერთო ღირებულება, 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით, 179.5 მილიონ ლარს შეადგენს.

Кутаисский аэропорт готовится к приёму гигантов: новая полоса изменит возможности воздушной гавани
После завершения проекта аэропорт сможет обслуживать крупные и широкофюзеляжные самолёты, что может открыть новые возможности для туризма и грузовых перевозок
В международном аэропорту Кутаиси выходит на финальный этап строительство новой взлётно-посадочной полосы и необходимой инфраструктуры. Работы начались в конце 2024 года, а завершить проект планируется до конца 2026 года. Об этом сообщил генеральный директор компании «Аэропорты Грузии» Леван Мосешвили.
После обновления аэропорт получит современное навигационное оборудование, которое позволит принимать воздушные суда большего размера без ограничений. В частности, речь идет о широкофюзеляжных самолётах, которые ранее не могли использовать инфраструктуру аэропорта на полном уровне.
По словам представителей компании, новая полоса должна помочь увеличить пассажирский поток, привлечь дополнительные грузовые перевозки и укрепить роль Кутаиси как международного авиационного узла. Проект реализуется строительной компанией «Анаги» по заказу «Аэропортов Грузии». Общая стоимость строительства, согласно государственному бюджету на 2026 год, составляет 179,5 млн лари.