ქუთაისის აეროპორტი გიგანტების მისაღებად ემზადება: ახალი ასაფრენი ბილიკი საჰაერო ნავსადგურის შესაძლებლობებს შეცვლის
პროექტის დასრულების შემდეგ, აეროპორტი შეძლებს დიდი და ფართოფრთიანი თვითმფრინავების მომსახურებას, რამაც შესაძლოა ახალი შესაძლებლობები გახსნას ტურიზმისა და სატვირთო გადაზიდვებისთვის
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში ახალი ასაფრენი ბილიკისა და საჭირო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა ფინალურ ეტაპზე გადის. სამუშაოები 2024 წლის ბოლოს დაიწყო, პროექტის დასრულება კი 2026 წლის ბოლომდე იგეგმება. ამის შესახებ კომპანია „საქართველოს აეროპორტების“ გენერალურმა დირექტორმა ლევან მოსეშვილმა განაცხადა.
განახლების შემდეგ, აეროპორტი მიიღებს თანამედროვე სანავიგაციო მოწყობილობებს, რაც საშუალებას მისცემს მიიღოს უფრო დიდი ზომის საჰაერო ხომალდები შეზღუდვების გარეშე. კერძოდ, საუბარია ფართოფრთიან თვითმფრინავებზე, რომლებსაც ადრე აეროპორტის ინფრასტრუქტურის სრულად გამოყენება არ შეეძლოთ.
კომპანიის წარმომადგენლების თქმით, ახალმა ბილიკმა ხელი უნდა შეუწყოს მგზავრთა ნაკადის გაზრდას, დამატებითი სატვირთო გადაზიდვების მოზიდვას და ქუთაისის, როგორც საერთაშორისო საავიაციო კვანძის, როლის განმტკიცებას. პროექტს ახორციელებს სამშენებლო კომპანია „ანაგის“ „საქართველოს აეროპორტების“ დაკვეთით. მშენებლობის საერთო ღირებულება, 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით, 179.5 მილიონ ლარს შეადგენს.

At Kutaisi International Airport, the construction of a new runway and necessary infrastructure is entering its final stage. Work began in late 2024, and the project is planned for completion by the end of 2026. This was announced by Levan Moseshvili, CEO of "Airports of Georgia" company.
After the upgrade, the airport will receive modern navigation equipment that will allow it to accommodate larger aircraft without restrictions. Specifically, this refers to wide-body aircraft, which previously could not fully utilize the airport's infrastructure.
According to company representatives, the new runway should help increase passenger traffic, attract additional cargo transportation, and strengthen Kutaisi's role as an international aviation hub. The project is being implemented by the construction company "Anagi" commissioned by "Airports of Georgia". The total cost of construction, according to the state budget for 2026, is 179.5 million GEL.