ჯარიმებმა უბილეთო მგზავრობისთვის საქართველოს თითქმის 1.7 მილიონი ლარი მოუტანა - გადასახადები 68%-ით გაიზარდა
ბიუჯეტის შემოსავლები სანქციებიდან და ჯარიმებიდან მკვეთრად გაიზარდა დარღვევებზე კონტროლის გამკაცრების ფონზე
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი აგრძელებს სულ უფრო მეტი თანხის მიღებას საზოგადოებრივ ტრანსპორტში მგზავრობის წესების დარღვევისთვის დაწესებული ჯარიმებიდან. 2026 წლის პირველ ექვს თვეში უბილეთო მგზავრობიდან მიღებულმა შემოსავლებმა 1.66 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე 68%-ით მეტია.
ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2026 წლის იანვრიდან ივნისამდე ბიუჯეტმა 1 660 792 ლარი მიიღო უბილეთო მგზავრობისთვის დაწესებული ჯარიმებიდან. შედარებისთვის, 2025 წლის პირველ ექვს თვეში ეს თანხა 990 165 ლარს შეადგენდა. ზრდა შეიძლება დაკავშირებული იყოს როგორც გამოვლენილი დარღვევების რაოდენობის ზრდასთან, ასევე კონტროლისა და აღსრულების სისტემის გაუმჯობესებასთან.
ამასთან, ჯარიმებიდან, სანქციებიდან და საურავებიდან ბიუჯეტის საერთო შემოსავლები კიდევ უფრო მეტად გაიზარდა. პირველ ნახევარში მათ მიაღწიეს 297.6 მილიონ ლარს, წინა წლის 174.6 მილიონი ლარის წინააღმდეგ. ასეთი დინამიკა აჩვენებს ადმინისტრაციული კონტროლის გაძლიერებას და სავალდებულო გადასახადების შეგროვების ეფექტურობის ზრდას, ხოლო საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სფერო ხდება ერთ-ერთი მიმართულება, სადაც დამრღვევებს სულ უფრო უჭირთ პასუხისმგებლობის თავიდან აცილება.

Штрафы за безбилетный проезд принесли Грузии почти 1,7 млн лари — сборы выросли на 68%
Государственный бюджет Грузии продолжает получать всё больше средств от штрафов за нарушения правил проезда в общественном транспорте. За первые шесть месяцев 2026 года поступления от безбилетников составили 1,66 млн лари, что на 68% больше показателя за аналогичный период прошлого года.
По данным Министерства финансов, с января по июнь 2026 года бюджет получил 1 660 792 лари от штрафов за поездки без билета. Для сравнения, за первые шесть месяцев 2025 года эта сумма составляла 990 165 лари. Рост может быть связан как с увеличением числа выявленных нарушений, так и с улучшением системы контроля и взыскания.
При этом в целом доходы бюджета от штрафов, санкций и пеней выросли ещё заметнее. За первое полугодие они достигли 297,6 млн лари против 174,6 млн лари годом ранее. Такая динамика показывает усиление административного контроля и повышение эффективности сбора обязательных платежей, а сфера общественного транспорта становится одним из направлений, где нарушителям всё сложнее избежать ответственности.