ჯარიმებმა უბილეთო მგზავრობისთვის საქართველოს თითქმის 1.7 მილიონი ლარი მოუტანა - გადასახადები 68%-ით გაიზარდა
ბიუჯეტის შემოსავლები სანქციებიდან და ჯარიმებიდან მკვეთრად გაიზარდა დარღვევებზე კონტროლის გამკაცრების ფონზე
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი აგრძელებს სულ უფრო მეტი თანხის მიღებას საზოგადოებრივ ტრანსპორტში მგზავრობის წესების დარღვევისთვის დაწესებული ჯარიმებიდან. 2026 წლის პირველ ექვს თვეში უბილეთო მგზავრობიდან მიღებულმა შემოსავლებმა 1.66 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე 68%-ით მეტია.
ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2026 წლის იანვრიდან ივნისამდე ბიუჯეტმა 1 660 792 ლარი მიიღო უბილეთო მგზავრობისთვის დაწესებული ჯარიმებიდან. შედარებისთვის, 2025 წლის პირველ ექვს თვეში ეს თანხა 990 165 ლარს შეადგენდა. ზრდა შეიძლება დაკავშირებული იყოს როგორც გამოვლენილი დარღვევების რაოდენობის ზრდასთან, ასევე კონტროლისა და აღსრულების სისტემის გაუმჯობესებასთან.
ამასთან, ჯარიმებიდან, სანქციებიდან და საურავებიდან ბიუჯეტის საერთო შემოსავლები კიდევ უფრო მეტად გაიზარდა. პირველ ნახევარში მათ მიაღწიეს 297.6 მილიონ ლარს, წინა წლის 174.6 მილიონი ლარის წინააღმდეგ. ასეთი დინამიკა აჩვენებს ადმინისტრაციული კონტროლის გაძლიერებას და სავალდებულო გადასახადების შეგროვების ეფექტურობის ზრდას, ხოლო საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სფერო ხდება ერთ-ერთი მიმართულება, სადაც დამრღვევებს სულ უფრო უჭირთ პასუხისმგებლობის თავიდან აცილება.

The state budget of Georgia continues to receive more and more funds from fines for violations of public transport rules. In the first six months of 2026, revenues from fare evaders amounted to 1.66 million GEL, which is 68% more than the figure for the same period last year.
According to the Ministry of Finance, from January to June 2026, the budget received 1,660,792 GEL from fines for fare evasion. For comparison, in the first six months of 2025, this amount was 990,165 GEL. The growth may be due to both an increase in the number of detected violations and an improvement in the control and collection system.
At the same time, overall budget revenues from fines, sanctions, and penalties grew even more significantly. In the first half of the year, they reached 297.6 million GEL compared to 174.6 million GEL a year earlier. This dynamic shows increased administrative control and improved efficiency in collecting mandatory payments, and the public transport sector is becoming one of the areas where it is increasingly difficult for violators to avoid responsibility.