თბილისიდან ბათუმში 4 საათში: საქართველო აჩქარებს რკინიგზას და აძლიერებს ლიანდაგების უსაფრთხოებას
2026 წლის 3 აგვისტოდან თბილისი-ბათუმის მარშრუტზე მატარებლები მანძილს დაახლოებით 4 საათში დაფარავენ, ნაცვლად ამჟამინდელი 5 საათისა. „საქართველოს რკინიგზა“ ზრდის მატარებლების მოძრაობის სიჩქარეს და ამავდროულად ნერგავს დამატებით უსაფრთხოების ზომებს ცალკეულ მონაკვეთებზე, მათ შორის გურიის რეგიონში.
რკინიგზის გადასასვლელებზე სიტუაციის გასაკონტროლებლად, კომპანიამ გამოაცხადა სასწრაფო ტენდერი 107 380 ლარის ღირებულებით ვიდეოთვალთვალის სისტემის დამონტაჟებაზე. პროექტის ფარგლებში, 25 გადასასვლელზე დამონტაჟდება 50 კამერა, რომლებიც რეალურ დროში გადასცემენ მონაცემებს მემანქანეებს სპეციალური პლანშეტების საშუალებით. ეს საშუალებას მისცემს უფრო სწრაფად რეაგირებას შესაძლო საშიშ სიტუაციებზე.
გარდა ამისა, გურიაში, რკინიგზის ხაზის გასწვრივ დამონტაჟდება დამცავი ღობეები, რომლებიც ხელს შეუშლის ადამიანებისა და ცხოველების ლიანდაგებზე გასვლას. პროექტისთვის უკვე შეძენილია 7000 მეტალის ბოძი და ამდენივე პანელი. თბილისსა და ბათუმს შორის მოძრაობის დაჩქარება ქვეყნის სარკინიგზო ქსელის მასშტაბური მოდერნიზაციის ნაწილია, რომელიც მიზნად ისახავს მგზავრთა გადაყვანის სიჩქარისა და ხარისხის გაუმჯობესებას.

Starting August 3, 2026, trains on the Tbilisi–Batumi route will cover the distance in approximately 4 hours instead of the current 5 hours. Georgian Railways is increasing train speeds and simultaneously implementing additional safety measures on certain sections, including the Guria region.
To monitor railway crossings, the company announced an urgent tender worth 107,380 GEL for the installation of a video surveillance system. As part of the project, 50 cameras will be installed at 25 crossings, transmitting real-time data to train drivers via special tablets. This will allow for quicker responses to potential dangerous situations.
Additionally, protective fences are being installed along the railway line in Guria to prevent people and animals from entering the tracks. For this project, 7,000 metal posts and an equal number of panels have already been purchased. The acceleration of movement between Tbilisi and Batumi is part of a large-scale modernization of the country's railway network, aimed at improving the speed and quality of passenger transportation.