საქართველოს ხუთმა წამყვანმა კომერციულმა ბანკმა დაიწყო გადასვლა ერთიან Nasdaq Calypso ინფრასტრუქტურაზე სახაზინო ოპერაციების მართვისთვის. პროექტში მონაწილეობენ „საქართველოს ბანკი“, „თიბისი ბანკი“, „ლიბერთი ბანკი“, „ტერაბანკი“ და „ბაზისბანკი“. ახალმა სისტემამ უნდა გაზარდოს ფინანსური ორგანიზაციების ეფექტურობა და შექმნას საფუძველი საბანკო ბაზრის შემდგომი განვითარებისთვის.
Nasdaq-ის კაპიტალის ბაზრების ტექნოლოგიების ხელმძღვანელმა, Magnus Haglind-მა აღნიშნა, რომ საქართველო გახდა საერთო ინფრასტრუქტურის გამოყენების მაგალითი, რომელიც საშუალებას აძლევს ცალკეულ ბანკებს მიიღონ წვდომა თანამედროვე ტექნოლოგიებზე მასშტაბური მოდერნიზაციის ყველა ხარჯისა და რისკის დამოუკიდებლად გაწევის გარეშე. მისი თქმით, ერთიანი პლატფორმა დაეხმარება ქვეყნის ფინანსურ სექტორს საერთაშორისო სტანდარტებზე გადასვლაში.
Nasdaq Calypso-ს დანერგვა ხორციელდება „საქართველოს ფინანსური ბაზრების განვითარების პროგრამის“ (GMAP) ფარგლებში, საქართველოს ეროვნული ბანკის მხარდაჭერით და საქართველოს ფინანსური ბაზრების სახაზინო ასოციაციის კოორდინაციით. პროექტმა უნდა უზრუნველყოს საბანკო სექტორი თანამედროვე ტექნოლოგიური ბაზით და გააძლიეროს ქვეყნის ფინანსური ბაზრის ინფრასტრუქტურა.

Пять ведущих коммерческих банков Грузии начали переход на единую инфраструктуру Nasdaq Calypso для управления казначейскими операциями. В проекте участвуют «Банк Грузии», «Ти-Би-Си Банк», «Либерти Банк», «ТераБанк» и «БазисБанк». Новая система должна повысить эффективность работы финансовых организаций и создать основу для дальнейшего развития банковского рынка.
Руководитель направления технологий рынков капитала Nasdaq Магнус Хаглинд отметил, что Грузия стала примером использования общей инфраструктуры, которая позволяет отдельным банкам получать доступ к современным технологиям без необходимости самостоятельно нести все расходы и риски масштабной модернизации. По его словам, единая платформа поможет финансовому сектору страны перейти на международные стандарты.
Внедрение Nasdaq Calypso проходит в рамках «Программы развития финансовых рынков Грузии» (GMAP) при поддержке Национального банка Грузии и координации Ассоциации казначейств финансовых рынков Грузии. Проект должен обеспечить банковский сектор современной технологической базой и укрепить инфраструктуру финансового рынка страны.