2026 წლის პირველ ნახევარში საქართველოს სამი საერთაშორისო აეროპორტის გავლით მგზავრთნაკადმა 3.6 მილიონ ადამიანს მიაღწია. ამის შესახებ განაცხადა საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების გენერალურმა დირექტორმა ლევან მოსეშვილმა და აღნიშნა, რომ ქვეყნის საავიაციო ბაზარი აგრძელებს სტაბილურ ზრდას.
მისი თქმით, მსხვილი ავიაკომპანიების ინტერესი საქართველოს მიმართ იზრდება, ხოლო პირდაპირი რეისების რაოდენობა და ფრენების სიხშირე კვლავ იზრდება. მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად ხელისუფლება ერთდროულად ახდენს აეროპორტის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას, აწარმოებს მოლაპარაკებებს ახალ გადამზიდავებთან და აფართოებს მარშრუტების ქსელს.
მოსეშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ავიაციის განვითარება ხელს უწყობს ტურისტული ინდუსტრიისა და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდას. მისი თქმით, აეროპორტებში ინვესტიციები და საჰაერო მიმოსვლის გაფართოება საქართველოს უფრო მიმზიდველს ხდის უცხოელი ტურისტებისთვის, ხოლო კომფორტული პირობები მოგზაურობისთვის ხელს უწყობს მგზავრთნაკადის გაზრდას და სტუმრებს ქვეყანაში დაბრუნების სტიმულს აძლევს.

В первом полугодии 2026 года пассажиропоток через три международных аэропорта Грузии достиг 3,6 млн человек. Об этом сообщил генеральный директор Объединения аэропортов Грузии Леван Мосешвили, отметив, что авиационный рынок страны продолжает демонстрировать уверенный рост.
По его словам, интерес к Грузии со стороны крупных авиакомпаний увеличивается, а количество прямых рейсов и частота полетов продолжают расти. Для удовлетворения спроса власти одновременно модернизируют аэропортовую инфраструктуру, ведут переговоры с новыми перевозчиками и расширяют маршрутную сеть.
Мосешвили подчеркнул, что развитие авиации способствует росту туристической отрасли и экономики страны. По его словам, инвестиции в аэропорты и расширение авиасообщения делают Грузию более привлекательной для иностранных туристов, а комфортные условия для путешествий помогают увеличивать пассажиропоток и стимулируют гостей возвращаться в страну снова.