2026 წლის პირველ ნახევარში საქართველოს სამი საერთაშორისო აეროპორტის გავლით მგზავრთნაკადმა 3.6 მილიონ ადამიანს მიაღწია. ამის შესახებ განაცხადა საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების გენერალურმა დირექტორმა ლევან მოსეშვილმა და აღნიშნა, რომ ქვეყნის საავიაციო ბაზარი აგრძელებს სტაბილურ ზრდას.
მისი თქმით, მსხვილი ავიაკომპანიების ინტერესი საქართველოს მიმართ იზრდება, ხოლო პირდაპირი რეისების რაოდენობა და ფრენების სიხშირე კვლავ იზრდება. მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად ხელისუფლება ერთდროულად ახდენს აეროპორტის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას, აწარმოებს მოლაპარაკებებს ახალ გადამზიდავებთან და აფართოებს მარშრუტების ქსელს.
მოსეშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ავიაციის განვითარება ხელს უწყობს ტურისტული ინდუსტრიისა და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდას. მისი თქმით, აეროპორტებში ინვესტიციები და საჰაერო მიმოსვლის გაფართოება საქართველოს უფრო მიმზიდველს ხდის უცხოელი ტურისტებისთვის, ხოლო კომფორტული პირობები მოგზაურობისთვის ხელს უწყობს მგზავრთნაკადის გაზრდას და სტუმრებს ქვეყანაში დაბრუნების სტიმულს აძლევს.

In the first half of 2026, passenger traffic through Georgia's three international airports reached 3.6 million people. This was announced by Levan Moseshvili, General Director of the United Airports of Georgia, noting that the country's aviation market continues to show steady growth.
According to him, interest in Georgia from major airlines is increasing, and the number of direct flights and flight frequency continue to grow. To meet demand, authorities are simultaneously modernizing airport infrastructure, negotiating with new carriers, and expanding the route network.
Moseshvili emphasized that aviation development contributes to the growth of the tourism industry and the country's economy. According to him, investments in airports and the expansion of air travel make Georgia more attractive to foreign tourists, and comfortable travel conditions help increase passenger traffic and encourage guests to return to the country again.