ფულადი ნაკადი საქართველოში დაჩქარდა: საზღვარგარეთიდან გადმორიცხვები გაიზარდა გასულ წელს
ივნისში შემოსული თანხების მოცულობამ $348,3 მილიონს მიაღწია, ხოლო გადმორიცხვების უმსხვილეს წყაროდ ევროკავშირი დარჩა.
2026 წლის ივნისში საქართველოში შემოსული ფულადი გზავნილების მოცულობა გასული წლის ანალოგიურ თვესთან შედარებით 10,4%-ით გაიზარდა. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, გზავნილების საერთო მოცულობამ $348,3 მილიონი (925 მილიონი ლარი) შეადგინა, რაც 2025 წლის ივნისთან შედარებით $32,8 მილიონით მეტია.
ფულადი სახსრების ძირითადი ნაწილი ევროკავშირის ქვეყნებიდან შემოვიდა – მათზე მოდის გზავნილების საერთო მოცულობის 42,2%, ანუ $147 მილიონი. ერთი წლის განმავლობაში ეს მაჩვენებელი 4,8%-ით გაიზარდა. ევროკავშირის ქვეყნებს შორის ფულადი გზავნილების უმსხვილესი წყაროები იყო იტალია, გერმანია და საბერძნეთი.
ასევე გაგრძელდა გადმორიცხვების ზრდა აშშ-დან და ისრაელიდან. შეერთებული შტატებიდან ივნისში $66,2 მილიონი გადაირიცხა, რაც წლიურ გამოხატულებაში 12,7%-ით მეტია. ისრაელიდან გადმორიცხვების მოცულობა 22,4%-ით გაიზარდა და $29,4 მილიონს მიაღწია.
ამავდროულად, გაიზარდა საქართველოდან საზღვარგარეთ გაგზავნილი ფულადი სახსრების მოცულობაც. ივნისში ეს მაჩვენებელი $39,8 მილიონს (105,7 მილიონი ლარი) შეადგენდა, რაც 2025 წლის ანალოგიური პერიოდის შედეგს 16%-ით აღემატება.

The volume of remittances received in Georgia in June 2026 increased by 10.4% compared to the same month last year. According to the National Bank of Georgia, the total volume of remittances amounted to $348.3 million (925 million lari), which is $32.8 million more than in June 2025.
The main part of the funds came from European Union countries – they accounted for 42.2% of the total volume of remittances, or $147 million. Over the year, this figure increased by 4.8%. Among EU countries, the largest sources of remittances were Italy, Germany, and Greece.
Remittances from the USA and Israel also continued to grow. $66.2 million was transferred from the United States in June, an increase of 12.7% year-on-year. The volume of remittances from Israel grew by 22.4% and reached $29.4 million.
At the same time, the volume of funds sent from Georgia abroad also increased. In June, this figure amounted to $39.8 million (105.7 million lari), which is 16% higher than the result for the same period in 2025.