ყაზახეთი და საქართველო უახლოვდებიან: FlyArystan-მა ატირაუდან ბათუმის მიმართულებით პირდაპირი რეისები გახსნა
ახალმა მარშრუტმა გააფართოვა საზაფხულო საჰაერო კავშირი ქვეყნებს შორის - ახლა ყაზახეთის ოთხი ქალაქი პირდაპირი რეისებით უკავშირდება ქართულ კურორტს.
ყაზახურმა დაბალბიუჯეტიანმა ავიაკომპანია FlyArystan-მა ატირაუსა და ბათუმს შორის ახალი საერთაშორისო მარშრუტი გაუშვა. პირველი რეისი ატირაუ — ბათუმი — ატირაუ მიმართულებით 2026 წლის 14 ივლისს შედგა.
ფრენები კვირაში ერთხელ — სამშაბათობით შესრულდება. მარშრუტი საზაფხულო სეზონის განმავლობაში, 25 აგვისტომდე იმოქმედებს.
ფრენების განხორციელების ნებართვა ყაზახეთის სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ გასცა. ახალმა მარშრუტმა ატირაუ ქვეყნის მეოთხე ქალაქად აქცია, საიდანაც ამ ზაფხულს პირდაპირ ბათუმში გამგზავრებაა შესაძლებელი. მანამდე ქართულ ქალაქში პირდაპირი რეისები უკვე სრულდებოდა Almaty-დან, Astana-დან და Aktau-დან.
ყაზახეთსა და საქართველოს შორის საჰაერო მიმოსვლა აქტიურად აგრძელებს განვითარებას. ამჟამად ორ ქვეყანას შორის რეისებს ასრულებენ Air Astana, FlyArystan და SCAT Airlines. ზაფხულის პერიოდში ყაზახეთსა და საქართველოს შორის ყოველკვირეული ფრენების საერთო რაოდენობა 57-ს მიაღწევს, რაც ასახავს ტურისტებისა და ბიზნეს მგზავრების მზარდ ინტერესს ამ მიმართულების მიმართ.

Казахстанская бюджетная авиакомпания FlyArystan запустила новый международный маршрут между Атырау и Батуми. Первый рейс по направлению Атырау — Батуми — Атырау состоялся 14 июля 2026 года.
Полеты будут выполняться один раз в неделю — по вторникам. Маршрут будет действовать в течение летнего сезона, до 25 августа.
Разрешение на выполнение рейсов выдало Агентство гражданской авиации Казахстана. Новый маршрут сделал Атырау четвертым городом страны, откуда этим летом можно напрямую отправиться в Батуми. Ранее прямые рейсы в грузинский город уже выполнялись из Алматы, Астаны и Актау.
Авиасообщение между Казахстаном и Грузией продолжает активно развиваться. В настоящее время рейсы между двумя странами выполняют Air Astana, FlyArystan и SCAT Airlines. В летний период общее количество еженедельных перелетов между Казахстаном и Грузией достигнет 57, что отражает растущий интерес туристов и деловых пассажиров к этому направлению.