თურქული ოპერატორი TAV Airports-ი საქართველოს საავიაციო ინდუსტრიის განვითარებაში დიდ პოტენციალს ხედავს და აპირებს გააგრძელოს თავისი ყოფნის გაფართოება ქვეყანაში. ამის შესახებ განაცხადა კომპანიის საბჭოს წევრმა და აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარემ ფრენკ მერიდამ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გაფართოების პროექტის დაწყების ცერემონიაზე.
მერიდას თქმით, TAV Airports-ის მიერ ოპერირებულ 27 ქვეყანას შორის, სწორედ საქართველო აჩვენებს ზრდის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ ტემპს. კომპანია იმედოვნებს, რომ გამოიყენებს ახალ შესაძლებლობებს, რომლებიც ჩნდება ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებისა და საჰაერო გადაზიდვებზე მოთხოვნის ზრდის წყალობით.
TAV Airports-ის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ კომპანიასა და საქართველოს მთავრობას აქვთ საერთო ხედვა საავიაციო ინფრასტრუქტურის მომავლის შესახებ. მისი თქმით, ქვეყანა სწრაფი ტემპით ვითარდება, ხოლო ტურისტული და საქმიანი ნაკადის ზრდა მოითხოვს აეროპორტების შესაძლებლობების შემდგომ გაზრდას.
კომპანიას უკვე აქვს მსხვილი პროექტების განხორციელების გამოცდილება საქართველოში – კერძოდ, ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტის განვითარება, რომელიც მოდერნიზებულ იქნა 2021 წელს, მიუხედავად მსოფლიო ავიაციაში პანდემიის გამო შექმნილი რთული სიტუაციისა.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გაფართოების ახალმა პროექტმა უნდა გაზარდოს მისი გამტარუნარიანობა და მოამზადოს საჰაერო ნავსადგური მგზავრთა ნაკადის შემდგომი ზრდისთვის. TAV Airports-ში მიიჩნევენ, რომ ინვესტიციები ქართულ საავიაციო ინფრასტრუქტურაში გახდება ქვეყნის გრძელვადიანი განვითარების მნიშვნელოვანი ელემენტი.

Турецкий оператор TAV Airports видит огромный потенциал в развитии авиационной отрасли Грузии и намерен продолжать расширение своего присутствия в стране. Об этом заявил член правления и председатель исполнительного комитета компании Фрэнк Мерида во время церемонии запуска проекта расширения Международного аэропорта Тбилиси.
По словам Мериды, среди всех 27 стран, где работает TAV Airports, именно Грузия показывает одни из самых высоких темпов роста. Компания рассчитывает использовать новые возможности, которые появляются благодаря развитию экономики страны и увеличению спроса на авиаперевозки.
Глава TAV Airports отметил, что компания и правительство Грузии имеют общее видение будущего авиационной инфраструктуры. По его словам, страна развивается быстрыми темпами, а рост туристического и делового потока требует дальнейшего увеличения возможностей аэропортов.
Компания уже имеет опыт реализации крупных проектов в Грузии — в частности, развития Международного аэропорта Батуми, который был модернизирован в 2021 году несмотря на сложную ситуацию в мировой авиации из-за пандемии.
Новый проект расширения Тбилисского международного аэропорта должен увеличить его пропускную способность и подготовить воздушную гавань к дальнейшему росту пассажиропотока. В TAV Airports считают, что инвестиции в грузинскую авиационную инфраструктуру станут важным элементом долгосрочного развития страны.