საქართველოს ეკონომიკა დაჩქარდა: IT, ფინანსები, მრეწველობა და ექსპორტის მკვეთრი ზრდა
წინასწარი შეფასებით, 2026 წლის მაისში საქართველოს ეკონომიკამ რეალური ზრდა 6,4%-ის დონეზე აჩვენა. საერთო ჯამში, იანვარ-მაისში ტემპები 7,8%-მდე გაიზარდა, რაც მიუთითებს პირველ ნახევარში სტაბილური დადებითი დინამიკის შენარჩუნებაზე.
ქვეყნის ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მონაცემებით, მაისში დღგ-ის გადამხდელი საწარმოების ბრუნვა წლიურად 8,7%-ით გაიზარდა. ამავდროულად, ახალი კომპანიების რაოდენობა გაიზარდა 2,2%-ით, 6 542 რეგისტრაციამდე. ზრდაში ძირითადი წვლილი შეიტანეს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო სექტორმა, ფინანსურმა და სადაზღვევო მომსახურებამ, გადამამუშავებელმა მრეწველობამ, ტრანსპორტმა და ლოგისტიკამ, ჯანდაცვამ და უძრავი ქონების ბაზარმა.
დამატებითი მამოძრავებელი ძალა გახდა საგარეო ვაჭრობა. ექსპორტი ხუთ თვეში თითქმის 20%-ით გაიზარდა და $3,1 მილიარდს მიაღწია, ხოლო შიდა წარმოების საქონლის მიწოდება (რეექსპორტის გარეშე) გაიზარდა 66,1%-ით, $1,93 მილიარდამდე. მთავრობაში აღნიშნავენ, რომ შიდა საქმიანი აქტივობისა და საექსპორტო ნაკადების გაფართოების კომბინაცია აგრძელებს ქვეყნის ეკონომიკის მაღალი ზრდის ტემპების შენარჩუნებას.

Экономика Грузии ускорилась: IT, финансы, промышленность и резкий рост экспорта
По предварительной оценке, в мае 2026 года экономика Грузия показала реальный рост на уровне 6,4%. В целом за январь–май темпы увеличились до 7,8%, что указывает на сохранение устойчивой положительной динамики в первом полугодии.
По данным Министерства экономики и устойчивого развития страны, в мае оборот предприятий, являющихся плательщиками НДС, вырос на 8,7% в годовом выражении. Одновременно увеличилось число новых компаний — на 2,2%, до 6 542 регистраций. Основной вклад в рост внесли информационно-коммуникационный сектор, финансовые и страховые услуги, обрабатывающая промышленность, транспорт и логистика, здравоохранение и рынок недвижимости.
Дополнительным драйвером стала внешняя торговля. Экспорт за пять месяцев вырос почти на 20% и достиг $3,1 млрд, а поставки товаров внутреннего производства (без реэкспорта) увеличились на 66,1%, до $1,93 млрд. В правительстве отмечают, что сочетание внутренней деловой активности и расширения экспортных потоков продолжает поддерживать высокие темпы роста экономики страны.