საქართველოს ეკონომიკა დაჩქარდა: IT, ფინანსები, მრეწველობა და ექსპორტის მკვეთრი ზრდა
წინასწარი შეფასებით, 2026 წლის მაისში საქართველოს ეკონომიკამ რეალური ზრდა 6,4%-ის დონეზე აჩვენა. საერთო ჯამში, იანვარ-მაისში ტემპები 7,8%-მდე გაიზარდა, რაც მიუთითებს პირველ ნახევარში სტაბილური დადებითი დინამიკის შენარჩუნებაზე.
ქვეყნის ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მონაცემებით, მაისში დღგ-ის გადამხდელი საწარმოების ბრუნვა წლიურად 8,7%-ით გაიზარდა. ამავდროულად, ახალი კომპანიების რაოდენობა გაიზარდა 2,2%-ით, 6 542 რეგისტრაციამდე. ზრდაში ძირითადი წვლილი შეიტანეს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო სექტორმა, ფინანსურმა და სადაზღვევო მომსახურებამ, გადამამუშავებელმა მრეწველობამ, ტრანსპორტმა და ლოგისტიკამ, ჯანდაცვამ და უძრავი ქონების ბაზარმა.
დამატებითი მამოძრავებელი ძალა გახდა საგარეო ვაჭრობა. ექსპორტი ხუთ თვეში თითქმის 20%-ით გაიზარდა და $3,1 მილიარდს მიაღწია, ხოლო შიდა წარმოების საქონლის მიწოდება (რეექსპორტის გარეშე) გაიზარდა 66,1%-ით, $1,93 მილიარდამდე. მთავრობაში აღნიშნავენ, რომ შიდა საქმიანი აქტივობისა და საექსპორტო ნაკადების გაფართოების კომბინაცია აგრძელებს ქვეყნის ეკონომიკის მაღალი ზრდის ტემპების შენარჩუნებას.

According to preliminary estimates, Georgia's economy showed real growth of 6.4% in May 2026. Overall, for January–May, the growth rate increased to 7.8%, indicating the continuation of stable positive dynamics in the first half of the year.
According to the country's Ministry of Economy and Sustainable Development, in May, the turnover of VAT-paying enterprises grew by 8.7% year-on-year. At the same time, the number of new companies increased by 2.2%, to 6,542 registrations. The main contributions to growth came from the information and communication sector, financial and insurance services, manufacturing, transport and logistics, healthcare, and the real estate market.
Foreign trade became an additional driver. Exports for the five months grew by almost 20% and reached $3.1 billion, while deliveries of domestically produced goods (excluding re-exports) increased by 66.1%, to $1.93 billion. The government notes that the combination of domestic business activity and expanding export flows continues to support the high growth rates of the country's economy.