საბანკო დეპოზიტებმა საქართველოში 71 მილიარდ ლარს გადააჭარბა: დეპოზიტების ზრდა
საქართველოს საბანკო სექტორში დეპოზიტების მოცულობამ 2026 წლის მაისის ბოლოს 71,33 მილიარდ ლარს მიაღწია, რაც თვის განმავლობაში 1,31 მილიარდი ლარით გაიზარდა. ქვეყნის ეროვნული ბანკის მონაცემებით, დეპოზიტების დინამიკა აგრძელებს საკრედიტო პორტფელის ზრდას.
ვალუტის რყევების გავლენის გამორიცხვით, დეპოზიტების წლიურმა ზრდამ 22% შეადგინა, მაშინ როდესაც დაკრედიტება 14,2%-ით გაიზარდა. ეს მიუთითებს მოსახლეობისა და ბიზნესის დაგროვებითი აქტივობის გაძლიერებაზე, სასესხო სახსრების უფრო ზომიერი ზრდის ფონზე.
დეპოზიტების „ლარიზაციის“ დონემ მაისის ბოლოს 54,93% შეადგინა. თვის განმავლობაში ეროვნულ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტების წილი 1,5 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, რაც ასახავს ლარის პოზიციების თანდათანობით გამყარებას დანაზოგების სტრუქტურაში.
მაისში ვადიან დეპოზიტებზე საშუალო შეწონილმა განაკვეთმა 7,08% შეადგინა, ამასთან, ლარში განთავსებულ დეპოზიტებზე მან 8,83%-ს მიაღწია, ხოლო სავალუტო დეპოზიტებზე — 2,49%-ს. სავალუტო დანაზოგების სტრუქტურაში ძირითად წილს იკავებს აშშ დოლარი (77,73%), მას მოსდევს ევრო (20,15%).
დამატებით აღინიშნება როგორც ვადიანი დეპოზიტების, ასევე მოთხოვნამდე დეპოზიტების ზრდა, რაც მთლიანობაში ქმნის ქვეყნის საბანკო სისტემაში ლიკვიდურობის ზრდის სტაბილურ ტენდენციას.

Household savings are growing faster than lending, and the level of "larization" continues to strengthen
The volume of deposits in Georgia's banking sector reached 71.33 billion lari by the end of May 2026, an increase of 1.31 billion lari over the month. According to the National Bank of the country, deposit dynamics continue to outpace the growth of the loan portfolio.
Excluding the impact of currency fluctuations, the annual growth of deposits was 22%, while lending increased by 14.2%. This indicates an increase in the savings activity of the population and businesses against the backdrop of more moderate growth in borrowed funds.
The level of "larization" of deposits at the end of May rose to 54.93%. Over the month, the share of deposits in the national currency increased by more than 1.5 percentage points, reflecting the gradual strengthening of the lari's position in the savings structure.
The weighted average interest rate on time deposits in May was 7.08%, with lari deposits reaching 8.83% and foreign currency deposits at 2.49%. In the structure of foreign currency savings, the US dollar accounts for the largest share (77.73%), followed by the euro (20.15%).
Additionally, there is an observed increase in both time deposits and demand deposits, which generally forms a stable trend of increasing liquidity in the country's banking system.