სტაბილკოინები აძლიერებენ პოზიციებს საქართველოში: იზრდება მათი გამოყენება გადარიცხვებსა და უძრავი ქონების გარიგებებში
სტაბილკოინები ხდება ანგარიშსწორების ალტერნატიული ინსტრუმენტი
საქართველოში და მეზობელ ქვეყნებში ფიქსირდება USDT და USDC სტაბილკოინების გამოყენების ზრდა საერთაშორისო ანგარიშსწორებებსა და ფულად გადარიცხვებში. ამის შესახებ განაცხადა Cryptal-ის მმართველმა პარტნიორმა იოსებ ბოლქვაძემ, აღნიშნა რა ციფრული აქტივების როლის გაფართოება ტრანსსასაზღვრო ფინანსურ ინფრასტრუქტურაში.
მისი თქმით, ზრდის მთავარი ფაქტორი რეგიონში ერთიანი სავალუტო სივრცის არარსებობაა. ევროზონისგან განსხვავებით, სადაც ტრანსსასაზღვრო ოპერაციები საერთო სავალუტო სისტემის ფარგლებში ხორციელდება, სამხრეთ კავკასიის ქვეყნები და მეზობელი სახელმწიფოები იყენებენ სხვადასხვა ვალუტასა და მარეგულირებელ რეჟიმებს, რაც ართულებს ტრადიციულ გადარიცხვებს.
ამ ფონზე სტაბილკოინები ხდება ანგარიშსწორების ალტერნატიული ინსტრუმენტი. ციფრული ტოკენები, რომლებიც მიბმულია აშშ დოლართან, სულ უფრო ხშირად გამოიყენება ქვეყნებს შორის თანხების გასაგზავნად, რაც საშუალებას იძლევა გვერდი აუაროს შეზღუდვების ნაწილს და შეამციროს ვალუტის კონვერტაციის ხარჯები.
ცალკე აღინიშნება მათი გამოყენების ზრდა უძრავი ქონების ბაზარზე. Cryptal-ის მონაცემებით, უცხოელი მყიდველები საქართველოში სულ უფრო ხშირად იყენებენ USDT-ს და მსგავს აქტივებს ანგარიშსწორებისა და დიდი თანხების გადარიცხვისთვის, რაც ამარტივებს გარიგებების განხორციელებას საერთაშორისო გადახდის შეზღუდვების პირობებში.
კომპანიაში ასევე აღნიშნავენ კრიპტოვალუტის ბაზრის გრძელვადიან ზრდას: ბოლო ათწლეულის განმავლობაში მისი საშუალო წლიური დინამიკა დაახლოებით 30%-ით არის შეფასებული, რაც ასახავს ციფრული ფინანსური ინსტრუმენტების სტაბილურ გაფართოებას რეგიონულ ეკონომიკაში.

В Грузии и соседних странах фиксируется рост использования стейблкоинов USDT и USDC в международных расчетах и денежных переводах. Об этом заявил управляющий партнер компании Cryptal Иосеб Болквадзе, отметив расширение роли цифровых активов в трансграничной финансовой инфраструктуре.
По его словам, ключевым фактором роста является отсутствие единого валютного пространства в регионе. В отличие от еврозоны, где трансграничные операции проходят в рамках общей валютной системы, страны Южного Кавказа и соседние государства используют разные валюты и регуляторные режимы, что усложняет традиционные переводы.
На этом фоне стейблкоины становятся альтернативным инструментом расчетов. Цифровые токены, привязанные к доллару США, все чаще применяются для отправки средств между странами, позволяя обходить часть ограничений и сокращать издержки на конвертацию валют.
Отдельно отмечается рост их использования на рынке недвижимости. По данным Cryptal, иностранные покупатели жилья в Грузии все чаще используют USDT и аналогичные активы для расчетов и перевода крупных сумм, что упрощает проведение сделок в условиях международных платежных ограничений.
В компании также указывают на долгосрочный рост криптовалютного рынка: за последнее десятилетие его среднегодовая динамика оценивается примерно в 30%, что отражает устойчивое расширение цифровых финансовых инструментов в региональной экономике.