აშშ დაეხმარება Poti-ს პორტის გაფართოებაში
ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების ფინანსურმა კორპორაციამ (DFC) ხელი მოაწერა ახალ სასესხო ხელშეკრულებას PACE Group-თან 25 მილიონი დოლარის ოდენობით. თანხები მიმართული იქნება Poti-ში ახალი საზღვაო პორტის მეორე ნავმისადგომის მშენებლობის გასაგრძელებლად.
როგორც აშშ-ის საელჩომ საქართველოში განაცხადა, პროექტის განხორციელება გაზრდის პორტის გამტარუნარიანობას დაახლოებით 1 მილიონი ტონა ტვირთით წელიწადში. ძირითადი აქცენტი გაკეთებულია ნაყარი ტვირთების გადამუშავების შესაძლებლობების გაფართოებაზე და რეგიონის ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის გაძლიერებაზე.
პროექტი წარმოადგენს მხარეებს შორის ადრე დაწყებული თანამშრომლობის გაგრძელებას. 2020 წელს DFC-მ უკვე გამოყო 50 მილიონი დოლარის დაფინანსება Poti-ს პორტში ტერმინალის მშენებლობისა და განვითარებისთვის, რაც გახდა გაფართოების მიმდინარე ეტაპის საფუძველი.
DFC-ში აღნიშნავენ, რომ საპორტო ინფრასტრუქტურაში ინვესტიციები მიმართულია ტრანსკასპიური სატრანსპორტო დერეფნის გასწვრივ ვაჭრობის ეფექტურობის გაზრდაზე და რეგიონებს შორის ლოგისტიკური ჯაჭვების გაძლიერებაზე. ასევე ხაზგასმულია, რომ კორპორაცია მუშაობს როგორც აშშ-ის მთავრობის საინვესტიციო ინსტიტუტი, რომელიც მხარს უჭერს საერთაშორისო პროექტებს ეკონომიკური ეფექტით.

Международная корпорация по финансированию развития США (DFC) подписала с компанией PACE Group новое кредитное соглашение на сумму 25 млн долларов. Средства будут направлены на продолжение строительства второго причала нового морского порта в Поти.
Как сообщили в посольстве США в Грузии, реализация проекта позволит увеличить пропускную способность порта примерно на 1 млн тонн грузов в год. Основной акцент сделан на расширение возможностей по обработке сыпучих грузов и усиление логистической инфраструктуры региона.
Проект является продолжением ранее начатого сотрудничества между сторонами. В 2020 году DFC уже предоставляла финансирование в размере 50 млн долларов для строительства и развития терминала в порту Поти, что стало базой для текущего этапа расширения.
В DFC отмечают, что инвестиции в портовую инфраструктуру направлены на повышение эффективности торговли по Транскаспийскому транспортному коридору и укрепление логистических цепочек между регионами. Также подчеркивается, что корпорация работает как инвестиционный институт правительства США, поддерживающий международные проекты с экономическим эффектом.