აშშ დაეხმარება Poti-ს პორტის გაფართოებაში
ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების ფინანსურმა კორპორაციამ (DFC) ხელი მოაწერა ახალ სასესხო ხელშეკრულებას PACE Group-თან 25 მილიონი დოლარის ოდენობით. თანხები მიმართული იქნება Poti-ში ახალი საზღვაო პორტის მეორე ნავმისადგომის მშენებლობის გასაგრძელებლად.
როგორც აშშ-ის საელჩომ საქართველოში განაცხადა, პროექტის განხორციელება გაზრდის პორტის გამტარუნარიანობას დაახლოებით 1 მილიონი ტონა ტვირთით წელიწადში. ძირითადი აქცენტი გაკეთებულია ნაყარი ტვირთების გადამუშავების შესაძლებლობების გაფართოებაზე და რეგიონის ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის გაძლიერებაზე.
პროექტი წარმოადგენს მხარეებს შორის ადრე დაწყებული თანამშრომლობის გაგრძელებას. 2020 წელს DFC-მ უკვე გამოყო 50 მილიონი დოლარის დაფინანსება Poti-ს პორტში ტერმინალის მშენებლობისა და განვითარებისთვის, რაც გახდა გაფართოების მიმდინარე ეტაპის საფუძველი.
DFC-ში აღნიშნავენ, რომ საპორტო ინფრასტრუქტურაში ინვესტიციები მიმართულია ტრანსკასპიური სატრანსპორტო დერეფნის გასწვრივ ვაჭრობის ეფექტურობის გაზრდაზე და რეგიონებს შორის ლოგისტიკური ჯაჭვების გაძლიერებაზე. ასევე ხაზგასმულია, რომ კორპორაცია მუშაობს როგორც აშშ-ის მთავრობის საინვესტიციო ინსტიტუტი, რომელიც მხარს უჭერს საერთაშორისო პროექტებს ეკონომიკური ეფექტით.

The U.S. International Development Finance Corporation (DFC) has signed a new loan agreement worth $25 million with PACE Group. The funds will be used to continue the construction of the second berth of the new seaport in Poti.
According to the U.S. Embassy in Georgia, the project's implementation will increase the port's throughput capacity by approximately 1 million tons of cargo per year. The main focus is on expanding bulk cargo handling capabilities and strengthening the region's logistics infrastructure.
The project is a continuation of previously initiated cooperation between the parties. In 2020, DFC already provided $50 million in financing for the construction and development of the terminal in Poti Port, which laid the foundation for the current expansion phase.
DFC notes that investments in port infrastructure are aimed at increasing the efficiency of trade along the Trans-Caspian Transport Corridor and strengthening logistics chains between regions. It is also emphasized that the corporation operates as an investment institution of the U.S. government, supporting international projects with economic impact.