საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა მაისში სავალუტო ინტერვენციების რეკორდული მაჩვენებელი დააფიქსირა
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 2026 წლის მაისში სავალუტო ბაზარზე მასშტაბური ოპერაციები განახორციელა, რა დროსაც უცხოური ვალუტის შესყიდვების წმინდა მოცულობამ 632.9 მილიონ დოლარს მიაღწია. ეს მიმდინარე წლის მაქსიმალური თვიური მაჩვენებელი გახდა.
რეგულატორის მონაცემებით, ინტერვენციები ხორციელდებოდა BMatch პლატფორმის მეშვეობით, საერთაშორისო რეზერვების გაძლიერებისა და მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნების პოლიტიკის ფარგლებში. ქვეყნის რეზერვების საერთო მოცულობამ მაისის ბოლოს 7 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა.
წლის დასაწყისიდან ეროვნული ბანკი აგრძელებს სავალუტო მარაგების აქტიურ შევსებას. 2026 წლის იანვარ-მაისში შესყიდვების საერთო წმინდა მოცულობამ 1 465.8 მილიონ დოლარი შეადგინა. ამასთან, ოპერაციების დინამიკა არათანაბარი იყო: თებერვალსა და მაისში დაფიქსირდა ინტერვენციების ყველაზე მნიშვნელოვანი მოცულობები.
თვეების მიხედვით, იანვარში რეგულატორმა 86.6 მილიონი დოლარის ვალუტა შეიძინა, თებერვალში — 429.3 მილიონი, მარტში დაფიქსირდა წმინდა გაყიდვა 16.2 მილიონი, აპრილში — შესყიდვა 333.3 მილიონი, ხოლო მაისში — უკვე რეკორდული 632.9 მილიონი დოლარი.
ეროვნულ ბანკში აღნიშნავენ, რომ სავალუტო ბაზარზე აქტივობა პირდაპირ დამოკიდებულია საბაზრო კონიუნქტურაზე: ხელსაყრელ პირობებში რეგულატორი ზრდის რეზერვებს, განიხილავს რა მათ, როგორც ქვეყნის ფინანსური სტაბილურობის საკვანძო ინსტრუმენტს.

National Bank of Georgia recorded record foreign exchange interventions in May
In May 2026, the National Bank of Georgia conducted large-scale operations in the foreign exchange market, during which the net volume of foreign currency purchases reached $632.9 million. This became the highest monthly indicator for the current year.
According to the regulator, interventions were carried out through the BMatch platform as part of the policy to strengthen international reserves and maintain macroeconomic stability. The country's total reserves exceeded $7 billion by the end of May.
Since the beginning of the year, the National Bank has continued to actively replenish foreign exchange reserves. In January–May 2026, the total net purchase volume amounted to $1,465.8 million. However, the dynamics of operations were uneven: the most significant intervention volumes were recorded in February and May.
Broken down by month, in January the regulator bought $86.6 million in foreign currency, in February — $429.3 million, in March a net sale of $16.2 million was recorded, in April — a purchase of $333.3 million, and in May — a record $632.9 million.
The National Bank notes that activity in the foreign exchange market directly depends on market conditions: under favorable conditions, the regulator increases reserves, considering them a key instrument of the country's financial stability.