ბათუმიდან მილანში: Georgian Airways ემზადება ევროპაში პირველი რეგულარული რეისის გასახსნელად
კომპანია TAV Georgia მოლაპარაკებებს აწარმოებს ავიაკომპანია Georgian Airways-თან ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტიდან ევროპის ქალაქებში პირდაპირი რეისების გაშვების თაობაზე. პირველ მიმართულებად მილანი განიხილება.
ამის შესახებ TAV Georgia-ს გენერალურმა დირექტორმა თეა ზაქარაძემ განაცხადა. მისი თქმით, მთავარი ამოცანაა ბათუმის აეროპორტის მარშრუტების ქსელის გაფართოება და მგზავრთნაკადის გაზრდა ევროპული მიმართულებების ხარჯზე.
მოლაპარაკებები დაიწყო თბილისსა და ბათუმს შორის რეგულარული საჰაერო მიმოსვლის დაწყების შემდეგ, რომლის პირველი რეისი 25 ივნისს შესრულდა. TAV Georgia იმედოვნებს, რომ შიდა მარშრუტის საკმარისი დატვირთვის შემთხვევაში, საერთაშორისო მიმოსვლის გახსნაც მოხერხდება.
ამჟამად ბათუმის აეროპორტიდან ევროპის ქალაქებში პირდაპირი რეისები არ სრულდება. ამასთან, მილანი საქართველოს მაცხოვრებლებისთვის ერთ-ერთ ყველაზე მოთხოვნად მიმართულებად ითვლება. ამჟამად ამ იტალიურ ქალაქში ფრენები თბილისიდან ორი ავიაკომპანიის მიერ, ასევე ქუთაისიდან სრულდება.
ახალი მარშრუტის გაშვების საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ არ არის მიღებული. თეა ზაქარაძის თქმით, Georgian Airways-თან მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ კომპანია დამატებით დეტალებს გაავრცელებს.

Из Батуми в Милан: Georgian Airways готовится открыть первый регулярный рейс в Европу
Компания TAV Georgia ведет переговоры с авиаперевозчиком Georgian Airways о запуске прямых рейсов из международного аэропорта Батуми в европейские города. В качестве первого направления рассматривается Милан.
Об этом сообщила генеральный директор TAV Georgia Теа Закарадзе. По ее словам, основная задача — расширить маршрутную сеть аэропорта Батуми и увеличить пассажиропоток за счет европейских направлений.
Переговоры начались после запуска регулярного авиасообщения между Тбилиси и Батуми, первый рейс по которому был выполнен 25 июня. В TAV Georgia рассчитывают, что при достаточной загрузке внутреннего маршрута удастся открыть и международное сообщение.
В настоящее время из аэропорта Батуми отсутствуют прямые рейсы в европейские города. При этом Милан считается одним из наиболее востребованных направлений для жителей Грузии. Сейчас перелеты в этот итальянский город выполняются из Тбилиси двумя авиакомпаниями, а также из Кутаиси.
Окончательное решение по запуску нового маршрута пока не принято. По словам Теа Закарадзе, после завершения переговоров с Georgian Airways компания сообщит дополнительные подробности.