Ambassadori Island Batumi ახალ ეტაპზე გადადის
ხელოვნურ ნახევარკუნძულზე არსებული პროექტი მოიცავს საცხოვრებელ სახლებს, სასტუმროს, დასასვენებელ ინფრასტრუქტურას
Ambassadori Island Batumi-ს ტერიტორიაზე პირველი კოშკის მშენებლობა ახალ ეტაპზე გადავიდა — პროექტი მიწისზედა სამუშაოების აქტიურ ფაზაში შედის. კომპლექსი განიხილება, როგორც რეგიონის ახალი სანაპირო განაშენიანების ერთ-ერთი მთავარი ობიექტი.
Ambassadori Island Batumi — ეს არის მასშტაბური საინვესტიციო დეველოპერული პროექტი საქართველოში, რომელიც ითვალისწინებს შავი ზღვის ისტორიაში პირველი ხელოვნური არქიპელაგის მშენებლობას. ის მოიცავს ერთ ცენტრალურ კუნძულს და ორ ნახევარკუნძულს, რომლებიც იქმნება ბათუმის ტურისტული და საცხოვრებელი სექტორის პრემიუმ დონეზე ასაყვანად.
მომავალი მრავალფუნქციური კომპლექსი გააერთიანებს საცხოვრებელ აპარტამენტებს, სასტუმროს ინფრასტრუქტურას, ვერტმფრენის მოედანს, გასართობ და გამაჯანსაღებელ ზონებს, აუზებს, ფიტნეს-ცენტრებს და სავაჭრო სივრცეებს ბრენდული ბუტიკებით. პროექტის ინტერიერის ნაწილი შემუშავებულია იტალიური სტუდია D73-ის მიერ.
განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მშენებლობის საინჟინრო ნაწილს: ხელოვნურად შექმნილ ტერიტორიაზე მაღლივი შენობისთვის გამოიყენება გაძლიერებული ტექნიკური გადაწყვეტილებები. საძირკვლის სიღრმე 65 მეტრს აღწევს, რაც უზრუნველყოფს ნაგებობის მდგრადობას რთულ გეოლოგიურ პირობებში.
ამჟამად სამუშაოები მიმდინარეობს +6 მეტრის ნიშნულზე: დასრულებულია პარკინგის ზონის სვეტების და ლიფტის შახტების კედლების ბეტონირება, გრძელდება ყალიბის მონტაჟი და შემდეგი დონეების კონსტრუქციების არმირება. პარალელურად მიმდინარეობს საძირკვლის ნაწილის მომზადება.
პროექტის მონაცემებით, საინჟინრო გამოცდებისა და ტესტური სამუშაოების შემდეგ უკვე დამონტაჟებულია პირველი 35 საყრდენი. განაშენიანების საერთო ფართობი დაახლოებით 48 ჰექტარია, და ინფრასტრუქტურის ნაწილი უკვე ექსპლუატაციაშია შესული, რაც საშუალებას იძლევა დაჩქარდეს გადასვლა მშენებლობის ძირითად ეტაპზე.

Строительство первой башни на территории Ambassadori Island Batumi перешло на новый этап — проект выходит к активной фазе надземных работ. Комплекс рассматривается как один из ключевых объектов новой прибрежной застройки региона.
Ambassadori Island Batumi — это масштабный инвестиционный девелоперский проект в Грузии, предполагающий строительство первого в истории Черного моря искусственного архипелага. Он включает один центральный остров и два полуострова, создаваемые для вывода туристического и жилого сектора Батуми на премиальный уровень
Будущий многофункциональный комплекс объединит жилые апартаменты, гостиничную инфраструктуру, вертолётную площадку, развлекательные и оздоровительные зоны, бассейны, фитнес-центры и торговые пространства с брендовыми бутиками. Интерьерная часть проекта разработана итальянской студией D73.
Особое внимание уделено инженерной части строительства: для высотного здания на искусственно созданной территории применяются усиленные технические решения. Глубина свайного фундамента достигает 65 метров, что должно обеспечить устойчивость сооружения в сложных геологических условиях.
На текущем этапе ведутся работы на отметке +6 метров: завершено бетонирование колонн парковочной зоны и стен лифтовых шахт, продолжается монтаж опалубки и армирование конструкций следующих уровней. Параллельно идёт подготовка фундаментной части.
По данным проекта, уже установлены первые 35 свай после инженерных испытаний и тестовых работ. Общая территория застройки составляет около 48 гектаров, и часть инфраструктуры уже введена в эксплуатацию, что позволяет ускорить переход к основному этапу строительства.