Ambassadori Island Batumi ახალ ეტაპზე გადადის
ხელოვნურ ნახევარკუნძულზე არსებული პროექტი მოიცავს საცხოვრებელ სახლებს, სასტუმროს, დასასვენებელ ინფრასტრუქტურას
Ambassadori Island Batumi-ს ტერიტორიაზე პირველი კოშკის მშენებლობა ახალ ეტაპზე გადავიდა — პროექტი მიწისზედა სამუშაოების აქტიურ ფაზაში შედის. კომპლექსი განიხილება, როგორც რეგიონის ახალი სანაპირო განაშენიანების ერთ-ერთი მთავარი ობიექტი.
Ambassadori Island Batumi — ეს არის მასშტაბური საინვესტიციო დეველოპერული პროექტი საქართველოში, რომელიც ითვალისწინებს შავი ზღვის ისტორიაში პირველი ხელოვნური არქიპელაგის მშენებლობას. ის მოიცავს ერთ ცენტრალურ კუნძულს და ორ ნახევარკუნძულს, რომლებიც იქმნება ბათუმის ტურისტული და საცხოვრებელი სექტორის პრემიუმ დონეზე ასაყვანად.
მომავალი მრავალფუნქციური კომპლექსი გააერთიანებს საცხოვრებელ აპარტამენტებს, სასტუმროს ინფრასტრუქტურას, ვერტმფრენის მოედანს, გასართობ და გამაჯანსაღებელ ზონებს, აუზებს, ფიტნეს-ცენტრებს და სავაჭრო სივრცეებს ბრენდული ბუტიკებით. პროექტის ინტერიერის ნაწილი შემუშავებულია იტალიური სტუდია D73-ის მიერ.
განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მშენებლობის საინჟინრო ნაწილს: ხელოვნურად შექმნილ ტერიტორიაზე მაღლივი შენობისთვის გამოიყენება გაძლიერებული ტექნიკური გადაწყვეტილებები. საძირკვლის სიღრმე 65 მეტრს აღწევს, რაც უზრუნველყოფს ნაგებობის მდგრადობას რთულ გეოლოგიურ პირობებში.
ამჟამად სამუშაოები მიმდინარეობს +6 მეტრის ნიშნულზე: დასრულებულია პარკინგის ზონის სვეტების და ლიფტის შახტების კედლების ბეტონირება, გრძელდება ყალიბის მონტაჟი და შემდეგი დონეების კონსტრუქციების არმირება. პარალელურად მიმდინარეობს საძირკვლის ნაწილის მომზადება.
პროექტის მონაცემებით, საინჟინრო გამოცდებისა და ტესტური სამუშაოების შემდეგ უკვე დამონტაჟებულია პირველი 35 საყრდენი. განაშენიანების საერთო ფართობი დაახლოებით 48 ჰექტარია, და ინფრასტრუქტურის ნაწილი უკვე ექსპლუატაციაშია შესული, რაც საშუალებას იძლევა დაჩქარდეს გადასვლა მშენებლობის ძირითად ეტაპზე.

The construction of the first tower on the territory of Ambassadori Island Batumi has entered a new phase – the project is moving towards the active phase of above-ground works. The complex is considered one of the key objects of the new coastal development in the region.
Ambassadori Island Batumi is a large-scale investment development project in Georgia, involving the construction of the first artificial archipelago in the history of the Black Sea. It includes one central island and two peninsulas, created to bring Batumi's tourism and residential sectors to a premium level.
The future multifunctional complex will combine residential apartments, hotel infrastructure, a helipad, entertainment and wellness areas, swimming pools, fitness centers, and retail spaces with branded boutiques. The interior part of the project was developed by the Italian studio D73.
Special attention is paid to the engineering part of the construction: reinforced technical solutions are used for the high-rise building on the artificially created territory. The depth of the pile foundation reaches 65 meters, which should ensure the stability of the structure in complex geological conditions.
At the current stage, work is underway at the +6 meter mark: the concreting of the parking zone columns and elevator shaft walls has been completed, and the installation of formwork and reinforcement of the structures of the next levels continues. Simultaneously, the preparation of the foundation part is underway.
According to the project data, the first 35 piles have already been installed after engineering tests and trial works. The total development area is about 48 hectares, and part of the infrastructure has already been put into operation, which allows accelerating the transition to the main construction phase.