ინვესტიციები საქართველოს ენერგეტიკაში მცირდება
2026 წლის პირველ კვარტალში საქართველოში ენერგეტიკის სექტორში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 31,9 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც 56%-ით ნაკლებია წინა წელთან შედარებით.
სექტორის წილმა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების საერთო მოცულობაში 11,8% შეადგინა, რამაც მას საშუალება მისცა დაეკავებინა მეოთხე ადგილი ინვესტირების ყველა მიმართულებას შორის.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, ინვესტიციები სხვადასხვა ქვეყნიდან მოდიოდა, მათ შორის ნიდერლანდებიდან, თურქეთიდან, ჩეხეთიდან, ასევე სხვა სახელმწიფოებიდან.
ცალკეულ შემთხვევებში დაფიქსირდა უარყოფითი მაჩვენებლები, რაც ასახავს კაპიტალის გატანას ან ადრე განხორციელებული ინვესტიციების კორექტირებას.
ენერგეტიკის სექტორთან დაკავშირებულ ძირითად კომპანიებს შორის მოხსენიებულია Telasi, Tbilisi Energy, Georgia-Urban Energy და ბაზრის სხვა მოთამაშეები.
ენერგეტიკაში ვარდნის მიუხედავად, ქვეყნის ეკონომიკაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების საერთო მოცულობა თითქმის 48%-ით გაიზარდა, რაც დაკავშირებულია სააქციო კაპიტალისა და სასესხო სახსრების ზრდასთან, ასევე რეინვესტიციების ზრდასთან.

Investments in Georgia's Energy Sector Decline
In the first quarter of 2026, the volume of foreign direct investment in Georgia's energy sector amounted to $31.9 million, a 56% decrease compared to the previous year.
The industry's share in the total FDI volume reached 11.8%, allowing it to take fourth place among all investment areas.
According to the National Statistics Office of Georgia, investments came from various countries, including the Netherlands, Turkey, the Czech Republic, and a number of other states.
In some cases, negative indicators were recorded, reflecting capital outflow or adjustment of previously made investments.
Key companies associated with the energy sector include Telasi, Tbilisi Energy, Georgia-Urban Energy, and other market players.
Despite the decline in the energy sector, the total volume of FDI in the country's economy grew by almost 48%, which is associated with an increase in equity and borrowed funds, as well as an increase in reinvestments.