საქართველოში გაიზარდა სამაცივრე საწყობების რაოდენობა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის, Geostat-ის მონაცემებით, 2025 წელს ქვეყანაში სამაცივრე მეურნეობების რაოდენობა 58 ობიექტით გაიზარდა და 445-ს მიაღწია. ერთი წლით ადრე მათი რაოდენობა 387 იყო, რაც ასახავს სურსათის შენახვისა და ლოგისტიკის ინფრასტრუქტურის გაფართოებას.
სამაცივრე საწყობების ძირითადი ნაწილი კონცენტრირებულია შიდა ქართლის რეგიონში (61%), შემდეგ მოდის Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli და Samegrelo-Zemo Svaneti. წლის განმავლობაში ასეთი ობიექტების მომსახურებით 500-ზე მეტმა კლიენტმა ისარგებლა, ხოლო განთავსებული პროდუქციის საერთო მოცულობამ 381,7 ათასი ტონა შეადგინა.
შენახვის სტრუქტურაში ჭარბობს ფრინველის ხორცი, საქონლის ხორცი, თევზი, ასევე ხილი და ბოსტნეული. დამატებით აღინიშნება ბრუნვის ზრდა: სამაცივრე მეურნეობებსა და ელევატორებში ასობით ათასი ტონა პროდუქცია გაიარა ასობით მილიონ ლარზე, რაც მიუთითებს ქვეყნის აგროინდუსტრიულ სექტორში სასაწყობო ინფრასტრუქტურის როლის გაძლიერებაზე.

According to the National Statistics Office of Georgia, Geostat, the number of refrigerated facilities in the country increased by 58 units in 2025, reaching 445. A year earlier, there were 387, reflecting the expansion of food storage and logistics infrastructure.
The majority of refrigerated warehouses are concentrated in the Shida Kartli region (61%), followed by Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli, and Samegrelo-Zemo Svaneti. Over the year, more than 500 clients used the services of such facilities, and the total volume of stored products amounted to 381.7 thousand tons.
Poultry, beef, fish, as well as fruits and vegetables, dominate the storage structure. Additionally, there is a noted increase in turnover: hundreds of thousands of tons of products worth hundreds of millions of lari passed through refrigerated facilities and elevators, indicating the growing role of warehouse infrastructure in the country's agro-industrial sector.