სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში სამართალდამცავმა ორგანოებმა მესტიის მუნიციპალიტეტში მორიგი ჩხრეკისას კიდევ 76 კრიპტოვალუტის მაინინგ მოწყობილობა ამოიღეს. ამგვარად, გამოძიების ფარგლებში კონფისკებული დანადგარების საერთო რაოდენობამ 330 ერთეულს მიაღწია.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, გამოძიება ენერგორესურსების უკანონო გამოყენების ფაქტებს უკავშირდება. ვარაუდობენ, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის ნაწილი სისტემატურად იყენებდა აღჭურვილობას კრიპტოვალუტის მოსაპოვებლად, მოიხმარდა ელექტროენერგიის მნიშვნელოვან მოცულობას კანონიერი საფუძვლის გარეშე.
სამართალდამცავები აგრძელებენ საგამოძიებო მოქმედებებს სქემის ყველა მონაწილის დადგენისა და ზიანის შეფასების მიზნით. საქმე გამოძიებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 229¹ მუხლით, რომელიც ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას ენერგორესურსებით სარგებლობის წესების დარღვევისთვის, მათ შორის თავისუფლების აღკვეთას სამ წლამდე ვადით.

In the Samegrelo-Zemo Svaneti region, law enforcement agencies seized another 76 cryptocurrency mining devices during further searches in Mestia Municipality. Thus, the total number of confiscated units within the investigation has reached 330.
According to the Georgian Ministry of Internal Affairs, the investigation is related to cases of illegal use of energy resources. It is assumed that some local residents systematically used equipment for cryptocurrency mining, consuming significant amounts of electricity without legal grounds.
Law enforcement continues investigative actions to identify all participants in the scheme and assess the damage. The case is being investigated under Article 229¹ of the Criminal Code of Georgia, which provides for liability for violating the rules for using energy resources, including possible imprisonment for up to three years.