ექსპორტი თითქმის 20%-ით გაიზარდა: საქართველომ საგარეო ვაჭრობა $10,4 მილიარდამდე გაზარდა
2026 წლის იანვარ-მაისის მონაცემებით, საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 10,44 მილიარდ დოლარს მიაღწია. როგორც ქვეყნის სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა განაცხადა, მაჩვენებელი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3,7%-ით გაიზარდა. სტატისტიკაში შედის მხოლოდ ოფიციალურად დეკლარირებული სავაჭრო ოპერაციები.
ყველაზე შესამჩნევი ზრდა ექსპორტმა აჩვენა. 5 თვეში ქართული საქონლის საზღვარგარეთ მიწოდების მოცულობამ 3,11 მილიარდი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 19,8%-ით მეტია. ამავდროულად, იმპორტი 1,9%-ით შემცირდა, 7,33 მილიარდ დოლარამდე.
ექსპორტის დადებითი დინამიკის მიუხედავად, ქვეყნის სავაჭრო ბალანსი უარყოფითი რჩება. საგარეო ვაჭრობის დეფიციტმა იანვარ-მაისში 4,22 მილიარდი დოლარი შეადგინა. უწყების მონაცემებით, უარყოფითი სალდო საანგარიშო პერიოდში საქართველოს მთლიანი საგარეო სავაჭრო ბრუნვის 40,4%-ს შეადგენს.

According to the results of January–May 2026, Georgia's foreign trade turnover reached $10.44 billion. As reported by the National Statistics Office of Georgia, the indicator increased by 3.7% compared to the same period last year. The statistics include only officially declared trade operations.
Exports showed the most significant growth. Over 5 months, the volume of Georgian goods supplied abroad amounted to $3.11 billion, which is 19.8% more than a year earlier. At the same time, imports decreased by 1.9%, to $7.33 billion.
Despite the positive export dynamics, the country's trade balance remains negative. The foreign trade deficit for January–May amounted to $4.22 billion. According to the agency, the negative balance corresponds to 40.4% of Georgia's total foreign trade turnover for the reporting period.