საქართველოში 3 650 მეტრის სიმაღლეზე 5G ქსელი ამოქმედდა
ქართულმა ოპერატორმა MagtiCom-მა 5G ქსელის გაშვება რეკორდულ სიმაღლეზე, ზღვის დონიდან 3650 მეტრზე, გამოაცხადა. საბაზო სადგური განთავსებულია მეტეოროლოგიური სადგურის მიდამოებში, რომელიც წარმოადგენს აკლიმატიზაციის ბოლო პუნქტს მწვერვალებზე ასვლამდე და გამოიყენება ალპინისტებისა და სამაშველო სამსახურების მიერ.
კომპანიის განცხადებით, ასეთ მკაცრ პირობებში კავშირის არსებობას არა მხოლოდ ტექნოლოგიური, არამედ პრაქტიკული მნიშვნელობაც აქვს. მაღალმთიანი 5G ქსელი საშუალებას იძლევა ოპერატიულად მოხდეს მოქმედებების კოორდინაცია საგანგებო სიტუაციებში, უზრუნველყოს სტაბილური კავშირი ექსპედიციებისთვის, ასევე გადასცეს მონაცემები ამინდისა და მარშრუტების მდგომარეობის შესახებ რეალურ დროში.
MagtiCom-ში აღნიშნავენ, რომ პროექტი საქართველოს 5G ინფრასტრუქტურის განთავსების სიმაღლის მიხედვით ლიდერ ქვეყნებს შორის აყენებს, რაც აძლიერებს ქვეყნის პოზიციებს რთული ბუნებრივი ზონების ციფრული დაფარვის სფეროში. ასევე ხაზგასმულია, რომ ტექნოლოგიას შეუძლია ხელი შეუწყოს ტურიზმის განვითარებას და გააუმჯობესოს უსაფრთხოება მაღალმთიან რეგიონებში.

Грузинский оператор MagtiCom объявил о запуске сети 5G на рекордной высоте 3650 метров над уровнем моря. Базовая станция размещена в районе метеостанции, которая служит последним пунктом акклиматизации перед восхождением на вершины и используется альпинистами и спасательными службами.
По словам компании, наличие связи в столь суровых условиях имеет не только технологическое, но и практическое значение. Высокогорная 5G-сеть позволяет оперативно координировать действия в чрезвычайных ситуациях, обеспечивать стабильную связь для экспедиций, а также передавать данные о погоде и состоянии маршрутов в реальном времени.
В MagtiCom отмечают, что проект выводит Грузию в число лидеров по высоте размещения 5G-инфраструктуры, укрепляя позиции страны в сфере цифрового покрытия сложных природных зон. Также подчеркивается, что технология может поддержать развитие туризма и повысить безопасность в высокогорных районах.