საქართველოს საბანკო სისტემა აგრძელებს მოგების სტაბილურ ზრდას.
ქვეყნის ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2026 წლის იანვარ-აპრილში კომერციულმა ბანკებმა და მიკრობანკებმა ჯამურად 1,171 მილიარდი ლარის წმინდა მოგება მიიღეს. ეს 16,6%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, როდესაც მაჩვენებელი 1,004 მილიარდ ლარს შეადგენდა.
ბაზრის უმსხვილეს მოთამაშედ რჩება Bank of Georgia, რომელმაც 603 მილიონი ლარი გამოიმუშავა. მეორე ადგილი TBC Bank-მა დაიკავა 444 მილიონი ლარის მოგებით. ერთად ამ ორმა ფინანსურმა ორგანიზაციამ 1,047 მილიარდი ლარი, ანუ ქვეყნის საბანკო სექტორის მთლიანი მოგების 89,4% მიიღო. ფაქტობრივად, ბანკების მიერ გამომუშავებული ყოველი 10 ლარიდან თითქმის 9 სწორედ მათზე მოდიოდა.
ბაზრის სხვა მომგებიან მონაწილეებს შორის გამოირჩევიან Basisbank 38,5 მილიონი ლარით, Liberty Bank 29,1 მილიონი ლარით და Credo Bank 24,3 მილიონი ლარით.
დანარჩენმა ბანკებმა მნიშვნელოვნად მოკრძალებული შედეგები აჩვენეს, რაც ხაზს უსვამს მოგების მაღალ კონცენტრაციას საქართველოს საბანკო სექტორში.

Almost the entire banking market of Georgia is dominated by two banks: their share of profits approached 90%
The country's banking sector earned more than 1.17 billion GEL in just 4 months
Georgia's banking system continues to show strong profit growth.
According to the National Bank of the country, for January–April 2026, commercial banks and microbanks received a total net profit of 1.171 billion GEL. This is 16.6% more compared to the same period last year, when the figure was 1.004 billion GEL.
The largest market player remains Bank of Georgia, earning 603 million GEL. TBC Bank took second place with a profit of 444 million GEL. Together, these two financial organizations received 1.047 billion GEL, or 89.4% of the entire profit of the country's banking sector. In fact, almost 9 out of every 10 GEL earned by banks came from them.
Among the other profitable market participants, Basisbank stands out with 38.5 million GEL, Liberty Bank with 29.1 million GEL, and Credo Bank with 24.3 million GEL.
The remaining banks showed significantly more modest results, which emphasizes the high level of profit concentration in the Georgian banking sector.