საქართველო განიხილავს 1500 სატვირთო ვაგონის შეძენას ბელარუსისგან რკინიგზის პარკის განახლებისთვის
„საქართველოს რკინიგზა“ განიხილავს ბელარუსისგან 1500-მდე ახალი სატვირთო ვაგონის შეძენის შესაძლებლობას. ამ საკითხზე მოლაპარაკებები მინსკში გაიმართა ორი ქვეყნის სატრანსპორტო კომპანიების წარმომადგენლების სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში.
განხილვების დროს მხარეებმა შეეხნენ სარკინიგზო მოძრავი შემადგენლობის განახლების, სატვირთო ლოგისტიკის განვითარებისა და გადაზიდვებზე უფრო კონკურენტული ტარიფების ფორმირების საკითხებს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სატრანზიტო გადაზიდვების სფეროში თანამშრომლობის გაფართოებასა და სატრანსპორტო დერეფნების ეფექტურობის გაზრდას.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს Belarusian Railway-ის ხელმძღვანელმა Valery Verenich-მა და „საქართველოს რკინიგზის“ გენერალურმა დირექტორმა Lasha Abashidze-მ, ასევე შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა. მოლაპარაკებები გახდა რეგიონის ქვეყნებს შორის სატრანსპორტო ურთიერთქმედების განვითარების შესახებ უფრო ფართო დიალოგის ნაწილი.

«Грузинская железная дорога» рассматривает возможность закупки до 1500 новых грузовых вагонов у Беларуси. Переговоры по этому вопросу прошли в Минске в рамках рабочей встречи представителей транспортных компаний двух стран.
В ходе обсуждений стороны затронули вопросы обновления железнодорожного подвижного состава, развития грузовой логистики и формирования более конкурентных тарифов на перевозки. Особое внимание было уделено расширению сотрудничества в сфере транзитных перевозок и повышению эффективности транспортных коридоров.
Во встрече приняли участие руководитель Белорусской железной дороги Валерий Веренич и генеральный директор «Грузинской железной дороги» Лаша Абашидзе, а также представители профильных ведомств. Переговоры стали частью более широкого диалога о развитии транспортного взаимодействия между странами региона.