Georgia-ში სიღარიბის დონე კვლავ იკლებს. ქვეყნის სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის“ მონაცემებით, 2025 წელს მოსახლეობის კიდევ 2.3%-მა შეძლო სიღარიბის ზღვრის გადალახვა. ამჟამად მინიმალური საარსებო საშუალებების ნაკლებობის მქონე მოსახლეობის წილი ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის 7.1%-ს შეადგენს.
სიტუაცია გაუმჯობესდა როგორც ქალაქებში, ასევე სოფლად. ქალაქებში სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ დღეს მოსახლეობის დაახლოებით 6% იმყოფება, ხოლო სოფლებში — დაახლოებით 9%. 2024 წელთან შედარებით მაჩვენებლები შემცირდა შესაბამისად 1.8%-ით და 2.9%-ით. ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ განსაკუთრებით შესამჩნევი პროგრესი შეინიშნება რეგიონებში, სადაც ხელისუფლება აქტიურად ავითარებს ინფრასტრუქტურასა და დასაქმების პროგრამებს.
მოსახლეობის ყველაზე მოწყვლად კატეგორიად კვლავ რჩებიან 18 წლამდე ასაკის ბავშვები და მოზარდები. 2025 წელს არასრულწლოვანთა შორის სიღარიბის დონემ 9.2% შეადგინა, თუმცა ეს მაჩვენებელიც გაუმჯობესდა — ერთი წლის განმავლობაში ის 2.9 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. ქვეყნის ხელისუფლებამ ადრე განაცხადა, რომ 2030 წლისთვის სიღარიბის სრულად აღმოფხვრასა და უმუშევრობის მნიშვნელოვნად შემცირებას გეგმავს. პრემიერ-მინისტრმა Irakli Kobakhidze-მ ეს ამოცანა ერთ-ერთ საკვანძო ეროვნულ პრიორიტეტად დაასახელა.

In Georgia, the poverty level continues to decline. According to the National Statistics Office of Georgia, Sakstat, in 2025, an additional 2.3% of the population managed to overcome the poverty line. Currently, the share of residents experiencing a lack of minimum subsistence means is 7.1% of the country's total population.
The situation has improved in both urban and rural areas. In cities, about 6% of residents are currently below the poverty line, and in villages, approximately 9%. Compared to 2024, these figures decreased by 1.8% and 2.9% respectively. Experts note that particularly significant progress is observed in regions where authorities are actively developing infrastructure and employment programs.
Children and adolescents under 18 years old remain the most vulnerable category of the population. In 2025, the poverty rate among minors was 9.2%, but this indicator also improved – it decreased by 2.9 percentage points over the year. The country's authorities previously stated that they expect to completely eliminate poverty and significantly reduce unemployment by 2030. Prime Minister Irakli Kobakhidze called this task one of the key national priorities.