TBC Capital-ის სამომხმარებლო ხარჯების ბაზრის უახლესი მიმოხილვის თანახმად, საქართველოს მოსახლეობამ შესამჩნევად მეტის დახარჯვა დაიწყო საწვავზე საბანკო ბარათებით გადახდისას. 2026 წლის აპრილში, TBC Bank-ის არხებით უნაღდო ხარჯების მოცულობა 27%-ით გაიზარდა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. ანალიტიკოსები ზრდას უკავშირებენ როგორც საწვავის ფასების ზრდას, ასევე უნაღდო გადახდების უფრო აქტიურ გამოყენებას.
ამავდროულად, გაიზარდა ერთი ტრანზაქციის საშუალო ზომაც. თუ 2025 წლის აპრილში ავტომობილისტები საშუალოდ 51 ლარს ხარჯავდნენ ბენზინგასამართ სადგურზე ერთი ოპერაციისთვის, ახლა ეს მაჩვენებელი 56 ლარს მიაღწია. ეს მიუთითებს მძღოლების ხარჯების მუდმივ ზრდაზე, თუნდაც ჩვეული მგზავრობის მოცულობის შენარჩუნების შემთხვევაში.
გაზრდილი აქტივობა დაფიქსირდა ავტომობილების მომსახურების სფეროშიც. მანქანების შეკეთებაზე უნაღდო ხარჯები წლიურად 8%-ით გაიზარდა. თუმცა, აქ შეინიშნება საპირისპირო ტენდენცია საშუალო ჩეკთან დაკავშირებით: ის შემცირდა 51-დან 39 ლარამდე. ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ ავტომფლობელებმა უფრო ხშირად დაიწყეს მიმართვა მცირე შეკეთებისა და სერვისული მომსახურებისთვის, ცდილობენ თავიდან აიცილონ დიდი ხარჯები ფასების საერთო ზრდის ფონზე.

Cashless spending on fuel and car maintenance continues to grow, and the average check at gas stations has already exceeded last year's level
According to a fresh review of consumer spending by TBC Capital, residents of Georgia have started spending significantly more on fuel when paying with bank cards. In April 2026, the volume of cashless spending through TBC Bank channels increased by 27% compared to the same period last year. Analysts attribute the growth to both rising fuel prices and more active use of cashless payments.
At the same time, the average transaction size also increased. If in April 2025, motorists spent an average of 51 GEL per transaction at gas stations, now the figure has reached 56 GEL. This indicates a continued increase in drivers' expenses even with the same volume of trips.
Increased activity was also recorded in the field of car maintenance. Cashless spending on car repairs increased by 8% over the year. However, here there is an opposite trend with the average check: it decreased from 51 to 39 GEL. Experts suggest that car owners have started to seek minor repairs and services more often, trying to avoid large expenses amid general price increases.