საქართველოში დიპლომატიის აკადემია სტუდენტების მიღებას 2027 წელს დაიწყებს
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახალი სასწავლო ცენტრი დიპლომატებს ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და პროფესიული გადამზადების პროგრამებით მოამზადებს
მთავრობის ინიციატივა დიპლომატიის აკადემიის შექმნის შესახებ უკვე შეტანილია პარლამენტში კანონპროექტის სახით და ითვალისწინებს ცვლილებების შეტანას კანონში „დიპლომატიური სამსახურის შესახებ“.
დაწესებულება მიიღებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსს და იქნება საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებაში, რომელიც ასევე უზრუნველყოფს მის დაფინანსებასა და კონტროლს.
აკადემია გეგმავს საგანმანათლებლო პროგრამების დაწყებას პოლიტიკურ მეცნიერებებსა და საერთაშორისო ურთიერთობებში ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის დონეზე, ასევე ერთწლიან კვალიფიკაციის ამაღლების კურსებს. ამ უკანასკნელი ფორმატის კურსდამთავრებულებს შესაბამისი ატესტაციის შემდეგ შეეძლებათ დიპლომატიურ თანამდებობებზე პრეტენზია.
ხელისუფლება აღნიშნავს, რომ ქვეყნის მოქმედი უნივერსიტეტები არ უზრუნველყოფენ მომავალი დიპლომატების საკმარის პრაქტიკულ მომზადებას, ამიტომ საჭიროა ცალკე სპეციალიზებული სასწავლო სისტემა.
სტუდენტების მიღება იგეგმება 2027 წლიდან: მოსალოდნელია 70 სტუდენტის მიღება ბაკალავრიატზე და 50 – მაგისტრატურაზე. ასევე გათვალისწინებულია 46 თანამშრომლისგან შემდგარი შტატის ფორმირება და ცალკე ბიუჯეტის დამტკიცება, ამასთან, პარლამენტი კანონპროექტს დაჩქარებული წესით განიხილავს.

Правительственная инициатива о создании Академии дипломатии уже внесена в парламент в виде законопроекта и предполагает внесение изменений в закон «О дипломатической службе».
Учреждение получит статус юридического лица публичного права и будет находиться в ведении Министерства иностранных дел, которое также обеспечит его финансирование и контроль.
Академия планирует запуск образовательных программ по политическим наукам и международным отношениям на уровне бакалавриата и магистратуры, а также годичных курсов повышения квалификации. Выпускники последнего формата смогут претендовать на дипломатические должности после соответствующей аттестации.
Власти отмечают, что действующие университеты страны не обеспечивают достаточной практической подготовки будущих дипломатов, поэтому требуется отдельная специализированная система обучения.
Приём студентов планируется начать с 2027 года: ожидается набор 70 студентов на бакалавриат и 50 — на магистратуру. Также предусмотрено формирование штата из 46 сотрудников и утверждение отдельного бюджета, при этом парламент рассматривает законопроект в ускоренном порядке.