შავი ზღვა-კასპიის რეგიონის ქვეყნებმა შეათანხმეს "მწვანე" ენერგეტიკული დერეფნის გაშვება
საქართველო, აზერბაიჯანი, თურქეთი და ბულგარეთი ამზადებენ ეკოლოგიურად სუფთა ელექტროენერგიის ევროპაში გადაცემის პროექტის საგზაო რუკას
სტამბოლში გაიმართა აზერბაიჯანის, საქართველოს, თურქეთისა და ბულგარეთის ენერგეტიკის მინისტრების შეხვედრა, სადაც მხარეები შეთანხმდნენ ოთხ ქვეყანას შორის „მწვანე“ ენერგეტიკული დერეფნის პროექტის მომზადების დაწყებაზე. ეს იყო ამ ინიციატივის მესამე მინისტრთა შეხვედრის შედეგი.
აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრის Parviz Shahbazov-ის თქმით, შეხვედრის მონაწილეებმა შეათანხმეს საგზაო რუკაზე მუშაობის დაწყება, რომელიც მოიცავს პროექტის განხორციელებისა და მისი დანერგვის დაჩქარების ძირითად ნაბიჯებს. საუბარია განახლებადი წყაროებიდან გამომუშავებული ელექტროენერგიის გადაცემის ინფრასტრუქტურის შექმნაზე.
პროექტი განიხილება, როგორც რეგიონის უფრო ფართო ენერგეტიკული თანამშრომლობის ნაწილი, რომელიც ეფუძნება არსებულ სტრატეგიულ მარშრუტებსა და შეთანხმებებს. მათ შორის განიხილება სისტემათაშორისი კავშირების გაფართოებისა და არსებულ ენერგეტიკულ დერეფნებთან ინტეგრაციის პერსპექტივები, რამაც უნდა გააძლიეროს რეგიონის როლი ევროპაში „მწვანე“ ენერგიის მიწოდებაში.

Страны Черноморско-Каспийского региона согласовали запуск «зеленого» энергокоридора
Грузия, Азербайджан, Турция и Болгария готовят дорожную карту проекта передачи экологически чистой электроэнергии в Европу
В Стамбуле прошла встреча министров энергетики Азербайджан, Грузия, Турция и Болгария, на которой стороны договорились о запуске подготовки проекта «зеленого» энергетического коридора между четырьмя странами. Это стало итогом третьего министерского заседания по данной инициативе.
По словам министра энергетики Азербайджана Парвиза Шахбазова, участники встречи согласовали начало работы над дорожной картой, которая будет включать ключевые шаги по реализации проекта и ускорению его внедрения. Речь идет о создании инфраструктуры для передачи электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников.
Проект рассматривается как часть более широкой энергетической кооперации региона, основанной на существующих стратегических маршрутах и соглашениях. В том числе обсуждаются перспективы расширения межсистемных связей и интеграции с существующими энергетическими коридорами, что должно усилить роль региона в поставках «зеленой» энергии в Европу.