კიბერდანაშაული საქართველოში მკვეთრად გაიზარდა
საქართველოში ბოლო 5 წლის განმავლობაში მნიშვნელოვნად გაიზარდა კიბერდანაშაულთან დაკავშირებული სისხლის სამართლის საქმეების რაოდენობა. პროკურატურის 2025 წლის ანგარიშის მიხედვით, ასეთი საქმეების რიცხვი 77%-ით გაიზარდა — 2020 წელს 139-დან 2025 წელს 246-მდე.
შუალედური სტატისტიკა აჩვენებს გამოძიებების სტაბილურად მაღალ დონეს: 2021 წელს დარეგისტრირდა 163 საქმე, ხოლო 2022 და 2023 წლებში — 204-204. 2024 წელს მაჩვენებელი 185 საქმეს შეადგენდა, რის შემდეგაც კვლავ გაიზარდა. პროკურატურაში ტენდენციას კიბერდანაშაულზე სპეციალიზებული გამომძიებლებისა და პროკურორების კვალიფიკაციის ამაღლებით ხსნიან.
ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 2025 წელს სასამართლოებმა ასეთი საქმეებით მსჯავრდებულებისგან დაახლოებით 3.78 მილიონი ლარი ნაღდი ფულით და 122 ათასზე მეტი ლარი ვირტუალურ აქტივებში ჩამოართვეს. ეს ასახავს ციფრული ფინანსებისა და კრიპტოაქტივების მზარდ როლს კიბერდანაშაულთან დაკავშირებულ გამოძიებებში.

Киберпреступность в Грузии резко выросла
В Грузии за последние 5 лет значительно выросло количество уголовных дел, связанных с киберпреступлениями. Согласно отчету прокуратуры за 2025 год, число таких дел увеличилось на 77% — со 139 в 2020 году до 246 в 2025-м.
Промежуточная статистика показывает устойчиво высокий уровень расследований: в 2021 году было зарегистрировано 163 дела, а в 2022 и 2023 годах — по 204. В 2024 году показатель составил 185 дел, после чего снова вырос. В прокуратуре объясняют тенденцию повышением квалификации следователей и прокуроров, специализирующихся на киберпреступлениях.
Также сообщается, что в 2025 году суды конфисковали у осужденных по таким делам около 3,78 млн лари наличными и более 122 тыс. лари в виртуальных активах. Это отражает растущую роль цифровых финансов и криптоактивов в расследованиях, связанных с киберпреступностью.