საქართველომ ელექტროენერგიის იმპორტი 1,1 მილიარდ კვტ·სთ-მდე გაზარდა: გაიზარდა შესყიდვები თურქეთიდან და Russia-დან
ქვეყანამ გაზარდა დამოკიდებულება გარე ენერგომომარაგებაზე ხარჯების ზრდისა და იმპორტის გადანაწილების ფონზე
საქართველოში 2026 წლის იანვარ-აპრილში ელექტროენერგიის იმპორტის მოცულობამ თითქმის 1,1 მილიარდ კვტ·სთ-ს მიაღწია. სახელმწიფო ელექტროსისტემის მონაცემებით, უმსხვილეს მიმწოდებლად რჩება Russia, საიდანაც 748 მილიონი კვტ·სთ შემოვიდა, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილი Abkhazia-ს საჭიროებებისთვის იყო განკუთვნილი.
მეორე ადგილზე გავიდა Turkey დაახლოებით 203 მილიონი კვტ·სთ მოცულობით, რაც ასახავს ქვეყნებს შორის ენერგეტიკული კავშირების გაძლიერებას. ასევე, საქართველომ დაახლოებით 118,5 მილიონი კვტ·სთ შემოიტანა Azerbaijan-დან და დაახლოებით 63 მილიონი კვტ·სთ Armenia-დან.
სტატისტიკის მიხედვით, ქვეყნის ხარჯები ელექტროენერგიის იმპორტზე 54%-ით გაიზარდა და 37,6 მილიონ დოლარს მიაღწია. ამასთან, მიწოდების სტრუქტურა კვლავ იცვლება: Turkey პირველად გახდა იმპორტის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება, მაშინ როდესაც ადრე ის ძირითადად საექსპორტო ბაზრის როლს ასრულებდა ქართული ელექტროენერგიისთვის.

Georgia Increases Electricity Imports to 1.1 Billion kWh: Purchases from Turkey and Russia Grow
The country has increased its reliance on external energy supplies amid rising costs and import redistribution
In Georgia, from January to April 2026, electricity imports reached almost 1.1 billion kWh. According to the State Electrosystem, Russia remains the largest supplier, providing 748 million kWh, a significant portion of which was directed to the needs of Abkhazia.
Turkey ranked second with approximately 203 million kWh, reflecting strengthening energy ties between the countries. Georgia also imported about 118.5 million kWh from Azerbaijan and about 63 million kWh from Armenia.
According to statistics, the country's electricity import costs increased by 54% and reached 37.6 million dollars. Meanwhile, the structure of supplies continues to change: Turkey has for the first time become one of the key import destinations, whereas previously it primarily served as an export market for Georgian electricity.