ბიზნესი საქართველოში ზეწოლის ქვეშ: მომხმარებელთა უფლებების დარღვევისთვის ჯარიმები გაიზარდა საჩივრების ზრდის ფონზე
ხელისუფლებამ გააძლიერა კონტროლი - მოქალაქეთა მიმართვების რაოდენობა გაორმაგდა
2026 წლის პირველ კვარტალში ქართული კომპანიები 60 ათასი ლარით (22,3 ათასი დოლარი) დაჯარიმდნენ მომხმარებელთა უფლებების დარღვევისთვის. ამის შესახებ კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის სააგენტოში განაცხადეს და ხაზი გაუსვეს ბაზარზე წესების დაცვაზე კონტროლის გაძლიერებას.
საანგარიშო პერიოდში გაფრთხილება მიიღო 142 კომპანიამ, ხოლო რეალური ჯარიმები დაეკისრა 17 მათგანს. პარალელურად, მოქალაქეთა აქტივობა საგრძნობლად გაიზარდა: იანვარ-აპრილში უწყებაში 835 მიმართვა შევიდა, რაც 2,1-ჯერ მეტია წინა წელთან შედარებით.
ასევე მკვეთრად გაიზარდა ზარების რაოდენობა — 2 553-მდე. სააგენტოში მიმართვების ზრდას უკავშირებენ მომხმარებელთა ცნობიერების ამაღლებას და უფლებების დაცვის მექანიზმების უფრო აქტიურ გამოყენებას სავაჭრო და სერვისული მომსახურების გაფართოების ფონზე.

В первом квартале 2026 года грузинские компании были оштрафованы на 60 тыс. лари ($22,3 тыс.) за нарушение прав потребителей. Об этом сообщили в Агентстве по конкуренции и защите прав потребителей, подчеркнув усиление контроля за соблюдением правил на рынке.
За отчётный период предупреждения получили 142 компании, а реальные штрафы были наложены на 17 из них. Параллельно заметно выросла активность граждан: за январь–апрель в ведомство поступило 835 обращений, что в 2,1 раза больше, чем годом ранее.
Также резко увеличилось количество звонков — до 2 553. В агентстве связывают рост обращений с повышением осведомлённости потребителей и более активным использованием механизмов защиты прав на фоне расширения торговых и сервисных услуг.