საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა განაკვეთი 8,25%-მდე გაზარდა: ინფლაცია ნავთობისა და ლოგისტიკის გამო დაჩქარდა
რეგულატორი გლობალურ შოკებსა და ფასების ზრდაზე რეაგირებს, ძლიერი ეკონომიკის მიუხედავად
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 6 მაისის სხდომაზე რეფინანსირების განაკვეთი 0,25 პროცენტული პუნქტით გაზარდა — 8,25%-მდე. გადაწყვეტილება დაკავშირებულია ინფლაციური ზეწოლის გაძლიერებასთან გარე ფაქტორების ფონზე, უპირველეს ყოვლისა, ენერგორესურსების ფასების ზრდისა და გლობალურ ლოგისტიკაში არსებული პრობლემების გამო.
რეგულატორი აღნიშნავს, რომ ახლო აღმოსავლეთში სიტუაციის გამწვავებამ და ჰორმუზის სრუტის გავლით მიწოდების შეფერხებებმა ახალი ინფლაციური შოკი გამოიწვია. ნავთობის გაძვირება უკვე აისახა ქვეყნის შიგნით საწვავის ფასებზე, ხოლო ტრანსპორტირების სირთულეები ზრდის ბიზნესის ხარჯებს და აძლიერებს რისკებს მიწოდების ჯაჭვებისთვის.
აპრილში ინფლაცია 5,9%-მდე დაჩქარდა, რაც 3%-იან მიზნობრივ დონეს აღემატება. ამასთან, საბაზო ინფლაცია მიზანთან ახლოს რჩება — 3,2%, ხოლო მომსახურების ინფლაციამ 3,7%-ს მიაღწია. ფასების ზეწოლის მიუხედავად, ეკონომიკა სტაბილურობას აჩვენებს: მარტში ზრდამ 10,7% შეადგინა, ხოლო პირველი კვარტლის შედეგებით — 9,1%, რასაც ხელს უწყობს პროდუქტიული სექტორები.

The National Bank of Georgia, at its meeting on May 6, raised the refinancing rate by 0.25 percentage points to 8.25%. The decision is linked to increased inflationary pressure amid external factors, primarily rising energy prices and global logistics issues.
The regulator notes that the escalation of the situation in the Middle East and supply disruptions through the Strait of Hormuz have led to a new inflationary shock. The increase in oil prices has already affected fuel prices domestically, while transportation difficulties raise business costs and increase risks to supply chains.
In April, inflation accelerated to 5.9%, exceeding the target level of 3%. Meanwhile, core inflation remains close to the target at 3.2%, and services inflation reached 3.7%. Despite price pressure, the economy shows resilience: in March, growth was 10.7%, and for the first quarter, it was 9.1%, driven by productive sectors.