საქართველოში ელექტროენერგიის სუბსიდიები გაიზარდა
საქართველომ გააფართოვა მოსახლეობის მხარდაჭერის პროგრამა, გაზარდა ელექტროენერგიის სუბსიდიები სოციალურად დაუცველი და მრავალშვილიანი ოჯახებისთვის. გადაწყვეტილება მიზნად ისახავს, რომ ტარიფების კორექტირების შემდეგ მოქალაქეების რეალური ხარჯები ელექტროენერგიაზე არ გაიზარდოს.
ქვეყნის ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, 70 000-ზე დაბალი სარეიტინგო ქულის მქონე ოჯახები ახლა იღებენ დამატებით კომპენსაციას 5 თეთრის ოდენობით ყოველ კვტ·სთ-ზე, ხოლო მხარდაჭერის საერთო დონე გაიზარდა 8,5 თეთრამდე. 70 000-დან 150 000-მდე ქულის მქონე ჯგუფისთვის გათვალისწინებულია სუბსიდია 200 კვტ·სთ-ზე ანალოგიური ტარიფით.
ცალკე გაძლიერებულია ზომები მრავალშვილიანი ოჯახებისთვის: საბაზისო დახმარება გაიზარდა 20-დან 30 ლარამდე, ასევე ემატება 10 ლარი ყოველ მომდევნო ბავშვზე. ცვლილებები უკვე მოქმედებს 1 აპრილიდან და მოიცავს ქვეყნის უმეტეს რეგიონს, თბილისის გარდა.

Грузия расширила программу поддержки населения, увеличив субсидии на электроэнергию для социально уязвимых и многодетных семей. Решение направлено на то, чтобы после корректировки тарифов реальные расходы граждан на электричество не выросли.
По данным Минздрава страны, семьи с рейтинговыми баллами ниже 70 000 теперь получают дополнительную компенсацию в размере 5 тетри за каждый кВт⋅ч, а общий уровень поддержки повышен до 8,5 тетри. Для группы с баллами от 70 000 до 150 000 предусмотрена субсидия на 200 кВт⋅ч по аналогичной ставке.
Отдельно усилены меры для многодетных семей: базовая помощь увеличена с 20 до 30 лари, а также добавляется по 10 лари за каждого последующего ребёнка. Изменения уже действуют с 1 апреля и охватывают большинство регионов страны, за исключением Тбилиси.