სპეციალისტების დეფიციტი საქართველოს ბიზნესისთვის მთავარ პრობლემად რჩება
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ (BAG) გამოაქვეყნა 2026 წლის პირველი კვარტლის ბიზნეს კლიმატის კვლევის შედეგები. ინდექსმა შეადგინა 42,5 პუნქტი, რაც 10,8 პუნქტით მეტია წინა წლის მაჩვენებელზე. საერთო გაუმჯობესების მიუხედავად, კომპანიების 55% კვლავ კვალიფიციური სპეციალისტების დეფიციტს ასახელებს მთავარ გამოწვევად, თუმცა ეს მაჩვენებელი წინა კვარტალთან შედარებით 10 პროცენტული პუნქტით შემცირდა.
კადრების პრობლემა ყველაზე მწვავედ მშენებლობასა და მომსახურების სფეროში იგრძნობა. ასევე, საგრძნობლად შემცირდა საჩივრების რაოდენობა სამართლებრივ და ადმინისტრაციულ ბარიერებზე, ასევე სამუშაო ძალის დეფიციტზე. ბიზნესის კეთების სხვადასხვა დაბრკოლებაზე გამოკითხული კომპანიების 59%-მა განაცხადა – რაც ნაკლებია წინა პერიოდებთან შედარებით.
კომპანიების 65% გეგმავს ინვესტიციების მოცულობის გაზრდას 2026 წელს 2025 წელთან შედარებით. ყველაზე ოპტიმისტურად არიან განწყობილი მრეწველები (81%), მათ მოსდევს მომსახურებისა და ვაჭრობის სფეროები (61%) და მშენებლობა (60%). BAG-ის ინდექსი გამოითვლება ასოციაციის წევრების გამოკითხვების საფუძველზე გერმანული ifo Institute-ის მეთოდოლოგიით.

Ассоциация бизнеса Грузии (BAG) опубликовала результаты исследования делового климата за первый квартал 2026 года. Индекс составил 42,5 пункта, что на 10,8 пункта выше показателя годом ранее. Несмотря на общее улучшение, 55% компаний по-прежнему называют нехватку квалифицированных специалистов главным вызовом, хотя этот показатель снизился на 10 процентных пунктов по сравнению с предыдущим кварталом.
Наиболее остро проблема с кадрами ощущается в строительстве и сфере услуг. Также заметно уменьшилось число жалоб на правовые и административные барьеры, а также на дефицит рабочей силы. О различных препятствиях для ведения бизнеса заявили 59% опрошенных компаний — меньше, чем в предыдущие периоды.
65% компаний планируют увеличить объём инвестиций в 2026 году по сравнению с 2025-м. Наиболее оптимистично настроены промышленники (81%), за ними следуют сферы услуг и торговли (61%) и строительство (60%). Индекс BAG рассчитывается на основе опросов членов ассоциации по методологии немецкого ifo Institute.